Tech hvg.hu 2021. március. 29. 13:03

Gömb alakú robottal térképezheti fel a Hold barlangjait az Európai Űrügynökség

A német Julius-Maximilian Egyetem mérnökei egy gömb alakú robotot készítenének, ami képes megmondani, mennyire alkalmas az életre egy Holdon lévő barlang.

Ahhoz, hogy az ember hosszú távon is meg tudja vetni a lábát a Holdon, egy olyan helyre van szükség az égitesten, ami biztonságot nyújt a számukra. A tudósokban már régóta él az az elképzelés, hogy a felszínén található barlangokat kellene használniuk az asztronautáknak.

Ez több szempontból is jó ötlet lenne: egyfelől védelmet nyújtana a meteoritoktól, a szélsőséges hőmérséklettől és a sugárzás egy jelentős részétől is, másfelől pedig nem kellene olyan bonyolult holdbázist építeni, ami megfelelő lenne a földi élet számára.

Volna itt egy kis gond: komoly sugárterhelést kaphatnak az űrhajósok a Holdon

A kutatók szerint a Holdon a Földön bennünket érő sugárzás 200-szorosát kell elviselni. Az űrhajósokat 38 nap alatt érheti akkora dózis, mint azt, aki a Földön egész évben sugárzó anyagokkal dolgozik.

Ahhoz viszont, hogy ezzel a lehetőséggel élhessünk, fel kell térképezni a Holdon lévő barlangokat. Ebben segíthet az Európai Űrügynökség, ami egy viszonylag kicsi, 18,1 col (nagyjából 46 centiméter) átmérőjű robotot bízna meg ezzel a feladattal. A Daedalus névre keresztelt szerkezet a német Julius-Maximilian Egyetem mérnökeinek fejéből pattant ki.

A tervek szerint a készüléket leeresztenék a viszgálni kívánt barlangba, ahol a hőmérsékletet és a sugárzás mértékét is meg tudná állapítani, emellett pedig mintát venne a holdkőzetekből, és szükség esetén az elébe kerülő akadályokat is el tudná mozdítani.

Életmentő lehet a NASA űrhajósainak egy új találmány, a Holdon vethetik be

A NASA egy olyan rendszer kifejlesztésére adott pénzt, ami azonnal felismeri, ha a 3D-nyomtatás során hiba lép fel.

Az Európai Űrügynökség vizsgálja a terveket, vagyis egyelőre nem biztos, hogy a robot valóban megépül majd. Ám ha elkészül, egészen biztosan hasznos darabja lesz majd a Hold kutatásának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.