Tech hvg.hu 2021. március. 12. 09:33

21,2 milliárd forintnyi dollárért kelt el egy digitális műalkotás

Először fordult elő, hogy aukciósház bocsátott árverésre digitális műalkotást, vagyis egy NFT-t. Az aukció minden szempontból rekordot hozott.

69 346 250 dollárért, vagyis nagyjából 21,2 milliárd forintért kelt el az a digitális műalkotás, amit a Christie's bocsátott árverésre a napokban. Az aukciósház most először kínált NFT-t eladásra, ami olyan jól sikerült, hogy az alkotó, a Beeple művésznéven dolgozó Mike Winkelmann egycsapásra a három legértékesebb élő képzőművész közé sorolhatja magát.

Beeple / Christies

Az NFT a non-fungible token elnevezés rövidítése, és nem más, mint egy token, ami semmi mással nem helyettesíthető, vagyis teljes mértékben egyedi. Vegyünk egy példát: ha valaki elad egy bitcoint, és vesz helyette egy másikat, ugyanazt a dolgot fogja a kezében tartani: egy bitcoint. Ha viszont valaki ritka bélyegeket gyűjt, és egyiket elcseréli egy másikra, azzal máris egy új értéket tart a kezében – nem ugyanazt, ami korábban nála volt. Az olyan digitális műalkotásokat, amelyekhez tartozik egy ilyen token, NFT-nek nevezzük.

Digitális műalkotás gyakorlatilag bármi lehet: nemrég például kiderült, hogy árverésre bocsátották a Twittert kitaláló Jack Dorsey első bejegyzését, amelyet még 2006-ban írt az oldalra. A licit jelenleg is tart, a legutolsó ajánlat érte 2,5 millió dollár, vagyis nagyjából 770 millió forint.

Persze felmerülhet a kérdés, hogy mi értelme van egy olyan digitális műalkotást megvenni, amit gyakorlatilag bárki letölthet. Ez részben igaz is, azonban az NFT épp azt hivatott bizonyítani, hogy kinél van a mű eredetije. Olyan ez, mintha valaki megvenné a Mona Lisát: a festmény kinyomtatott változatát bárki kiakaszthatja a falára, vagy rávasaltathatja a pólójára, az eredeti azonban mégis annál lesz, aki megvásárolta.

De visszatérve Beeple művére: a férfi 5000 napon, vagyis valamivel több mint 13 éven át készítette az Everydays – The First 5000 Days című digitális munkáját. Ez gyakorlatilag egy-egy különálló alkotás egy óriási montázsba olvasztva. Amellett, hogy aukciósház most először árverezett el egy ilyen NFT-t, a 69 millió dolláros ár abszolút rekordnak is tekinthető – számolt be róla a BBC.

A Christie's szerint az aukció egy másik rekordot is megdöntött: 22 millióan követték nyomon a licitet, amire korábban még soha nem volt példa.

(A borítóképen a kollázs egy darabja látható.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.