A szingapúri Kelley Aerospace bemutatta az Arrow névre keresztelt harci drónját, amit felderítésre is jól lehet majd használni.
Bár a drónokról a legtöbb embernek valószínűleg a hétköznapokban használatos szerkezetek jutnak az eszébe, így nevezik azokat a harci repülőgépeket is, amelyek fedélzetén nincs pilóta. Ilyet fejlesztett a szingapúri Kelley Aerospace nevű cég is, amely azt állítja, a világ első olyan harci drónját építették meg, ami képes a hangsebesség több mint kétszeresével repülni.
A Flight Global beszámolója szerint a karbonszálas anyagból épített harci jármű végsebessége körülbelül 2414 km/h, ami a hangsebesség 2,1-szeresének felel meg. A repülőgép az Arrow nevet kapta, és már több mint 100 darabot meg is rendeltek a vállalattól. A gép darabonkénti ára 9 és 16 millió dollár, vagyis nagyjából 2,7-4,9 milliárd forint között mozog. A lap szerint mindez alacsony árnak tekinthető. Csak összehasonlításként: az amerikai légierő új vadászgépe, a Boeing által gyártott F-15EX darabonként 150 millió dollárba kerül. Igaz, valószínűleg veszélyesebb is.
Ez az amerikai légierő új vadászgépe - teljesen digitális kabinnal
Sikerrel zárult a Boeing új, F-15EX típusú vadászgépének első tesztrepülése - jelentette be a cég. A vállalat március végéig szállítja majd le az első kettőt az amerikai légierőnek, amelyeket később követ majd további hat.
A cég szerint a drón nemcsak gyors, de többféle feladatot is képes ellátni – legyen szó harci vagy felderítő üzemmódról. Emellett úgy tervezték meg, hogy a radarok is minél nehezebben szúrják ki.
A vállalat szerint a pilóta nélküli gépek jól kiegészíthetik majd a pilóták által irányított harci repülőgépeket egy-egy küldetés során.
Az Arrow egyetlen tankolással körülbelül 5000 km-t tud megtenni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.