Tech hvg.hu 2020. december. 09. 09:03

20 millió androidos telefonról derült ki, hogy gyárilag kémprogram került rá – börtön lett a vége

Több mint 20 millió telefonjára telepített trójai falovat az itthon is olcsón beszerezhető telefonjairól ismert Gionee márka gyártója, hogy pénzt szerezzen a kéretlen hirdetésekből. Nagyon komoly büntetést kapott ezért.

Bár a Gionee nem túl elterjedt márka itthon, azért több modellje is előkerült az elmúlt években a hazai boltokban. Kínában pedig meglehetősen népszerűek a vállalat okostelefonjai. Arra azonban nem gondoltak a felhasználók, hogy a gyártó leányvállalata egyfajta kémprogramot telepít a készülékeire, hogy azután kéretlen reklámokkal bombázza a felhasználókat, és persze pénzhez jusson ebből.

A Gionee leányvállalata, a Shenzhen Zhipu Technology Co. a „Story Lock Screen" alkalmazás frissítésével juttatott a telefonokra egy trójai falovat, még 2018 decemberétől kezdődően (az app automatikusan, a felhasználó tudta nélkül frissül az érintett Gionee telefonokon). Ez irányú ügyködésük egészen 2019 októberéig tartott, és 21,75 millió telefont érintett. Ebben az időszakban a vállalat mintegy 4,2 millió dollárt keresett a kéretlen reklámokhoz kapcsolódó bevételekkel.

A bíróság úgy ítélte meg, hogy az alperes Shenzhen Zhipu Technology Co. a számítógépes információs rendszer illegális ellenőrzésének bűncselekményét követte el. A cég három alkalmazottját bűnösnek találták, és három, illetve három és fél év közötti börtönre ítélték őket. Emellett még 30 ezer dollárnyi büntetést is meg kell fizetniük.

Egyébként az ilyesfajta telefonmegfertőzés nem ritka a feltűnően olcsóbb kínai telefonoknál, nemrégiben olyan rosszindulatú programot találtak ilyen eszközökön, amelyek ellophatják a felhasználók pénzét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.