Az Oxfordi Egyetem által használt módszer a hagyományos vizsgálatok által nem látható elváltozásokat is képes azonosítani.
Egy új módszerrel, az általános érzéstelenítőként is alkalmazott xenongázzal sikerült kimutatni brit Covid-betegeknél, hogy a tüdejük komolyabban sérült a koronavírus miatti betegség következtében – írta a BBC.
Az Oxfordi Egyetem eljárásának lényege, hogy a betegek az MRI-s vizsgálat során xenongázt lélegeznek be.
Ez egy színtelen és szagtalan gáz, és képes “megvilágítani” a tüdő különféle pontjait. A tudósok nem gondolták, hogy a koronavírusos betegeknél is bevethető, de nemrég kipróbálták. Az eljárást olyan pácienseknél tesztelték, akik korábban covidosok voltak, és még hónapokkal a fertőzöttségük elmúlása után sem gyógyultak meg teljesen.
[Semmelweis Egyetem: Ezt művelte 18 nap alatt egy magyar beteg tüdejével a koronavírus]
A BBC szerint a kutatók összesen tíz, 19 és 69 év közötti betegen próbálták ki az újfajta letapogatási technikát. Nyolc esetben a tüdő elváltozásával kapcsolatos jeleket azonosítottak, olyan elváltozásokat,
melyeket a hagyományos vizsgálatok nem tudtak kimutatni.
A szkennelési megoldást kidolgozó Fergus Gleeson professzor most szeretné kiterjeszteni a vizsgálatot legalább 100 emberre, mert feltételezhető, hogy esetükben is találnak majd valamit, ami a tüdő károsodására utalhat. A szakember úgy véli, hogy a xenon által azonosított elváltozásoknak köze lehet a Covid hosszú távú lefolyásához.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.