Tech hvg.hu 2020. november. 17. 08:33

Fillérekből kicselezhető Putyinék moszkvai arcfelismerő rendszere

Nagyjából 60 ezer forintnyi összegért már hozzáférés szerezhető ahhoz a több tízezer kamera által végzett megfigyeléses rendszerhez, amit Moszkvában kapcsoltak be a rendvédelmi szervek. Az ügy több okból is aggasztó.

Moszkva is azon országok egyike, ahol több tízezer kamera segítségével igyekeznek őrizni a biztonságot, a bűnelkövetőket pedig gyorsabban kiszűrni a tömegből. Az arcfelismerő rendszert január óta működtetik az orosz fővárosban, ám az új hírek szerint nem kis gond van vele: aprópénzért majdnem bárki hozzáférést szerezhet a felvételekhez. Így pedig azt is láthatja, hol jár az illető, mikor nincs például otthon.

A jelenségről egy orosz jogvédő aktivista tett bejelentést. Anna Kuznyecova a Telegram üzenetküldőn látott hirdetéseken keresztül került kapcsolatba az eladóval, aki a megfelelő összegért cserébe őt ábrázoló felvételeket adott a nőnek. És itt következik a nagyobb probléma: Kuznyecova mindössze 16 ezer rubelt (ez durván 200 dollárt, nagyjából 60 ezer forintot jelent) fizetett a videókért.

Az eladó által küldött felvételeken a jogvédő múlt hónapban tett mozgásai voltak láthatók, melyeket minden bizonnyal egy rendőrségi adatbázisból nyertek ki. Az ugyanakkor nem világos, hogy az ismeretlen a rendszerbe való behatolással vagy a hatóság megvesztegetésével szerezte meg azokat. Ettől függetlenül mindkét opció aggasztó.

Az ügy nyilvánosságra kerülése után a hatóság két munkatársával szemben indult vizsgálat. A jogvédő eközben bíróság útján igyekezett érvényt szerezni annak, hogy a rendszert a nyomozás lezárultáig állítsák le. Feltételezhető ugyanis, hogy mások is közreműködtek a képsorok osztogatásában, amely Kuznyecova szerint rendkívül veszélyes.

A magánkézben lévő arcfelismerő rendszereket korábban San Francisco, Boston és Portland is betiltatta, hasonló aggodalmak miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.