Újabb felfedezés bizonyítja, hogy a sokak által szürkének és unalmasnak gondolt tengeri világ valójában rendkívül sokszínű és tele van különös élőlényekkel.
Bolygónk egyik kevéssé ismert része, a tenger alatti világ számos meglepetést tartogat. Ez alatt nem elsüllyedt, kincset rejtő hajóroncsokra kell elsősorban érteni, hanem a gazdag és alig ismert élővilágot. Utóbbi kategóriába sorolható a kosszarvú tintahal (Spirula spirula) nevű lény, amelyet most először sikerült levideózniuk mélytengeri kutatóknak a természetes lelőhelyén. A találkozásról videó készült:
Exciting news! This appears to be the FIRST observation of Spirula, aka ram's horn squid, alive + in its natural environment. Very rarely seen or captured, they have many extinct relatives, but are only living member of genus Spirula, family Spirulidae, and order Spirulida. 1/3 pic.twitter.com/re4rZyRuER
— Schmidt Ocean (@SchmidtOcean) October 27, 2020
A lábasfejűek közé sorolható, igen kicsiny teremtményről van szó: mindössze 7 centiméteres. Az állat kidülledő szemekkel rendelkezik, a teste alsó részén, a “köpeny” alatt pedig egy tekercsszerű, belső héj található, amely igen fontos szereppel bír: segítségével és a benne lévő kamrákkal egyfajta “hajtóerőhöz” jut, így könnyedén mozoghat. Az állat nem vízszintesen vagy oldalazva, hanem függőlegesen közlekedik.
A tudósok előtt nem ismeretlen a faj létezése, de amikor a Schmidt intézet óceánkutatói (Schmidt Ocean Institute) megpillantották, hirtelen nem is tudták, mit látnak. Nem is csoda, hogy meglepődtek, hiszen igen mélyen jártak, amikor az állat feltűnt a robotizált tengeralattjárójuk előtt: a szerkezet 850-860 méter mélyre merült a Nagy-korallzátonynál. Vagyis ekkora mélységben sikerült meglátni a bizarr külsejű élőlényt.
A kutatók a videó alapján rengeteg új információval gazdagodtak a fajt illetően, de több dolog még mindig rejtély előttük. A lefelé mutató uszonyok tanulmányozása például továbbra is várat magára, ahogy az sem ismert, hogy a Spirula mivel és hogyan táplálkozik, illetve hogyan tájékozódik a tenger mélyén. A szakértők nem zárják ki, hogy ez az állat is rendelkezik a tintahalak menekülési eszközével, vagyis hogy zavarásképp tintát spriccelnek a támadó irányába. A tinta előállításának mechanizmusa ugyanakkor nem tisztázott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.