Kipróbálta a NASA, mire képes a hónapokon át szervizelt hatalmas ausztrál rádióteleszkóp, a Deep Space Station 43. Ez az egyetlen szerkezet, ami képes kapcsolatba lépni a Voyager-2-vel.
Legutóbb márciusban lépett kapcsolatba a NASA a Voyager-2 űrszondával, az űrügynökség szakemberei azonban most ismét "felhívták" a Földtől 18,8 milliárd kilométerre, a külső világűrben utazó szerkezetet. A NASA még október 29-én küldött el egy adatcsomagot az űrszondának az Ausztráliában található Deep Space Station 43 (DSS43) névre keresztelt rádióteleszkóppal.
A művelet sikere azért is rendkívül fontos, mert jelenleg ez az egyetlen olyan rádióteleszkóp a világon, amely képes üzenetet küldeni a Voyager-2-nek. A szerkezet azonban az elmúlt hónapokban némi frissítésen esett át: több új hardverelemet is kapott, és lecseréltek egy olyan rádióadót is, ami már 47 éve működött rajta – vagyis régebb óta üzemelt, mint maga az űrszonda.
Az elmúlt hónapokban a szakemberek folyamatosan kapták a tudományos és egyéb adatokat a Voyager-2-től, ám válaszolni nem tudtak a szerkezetnek. A mostani siker azt is jelenti, hogy a DSS43 2021 februárjától újra éles üzemben működik majd tovább. Ez azért is fontos, mert ez az eszköz segíthet majd a kommunikációban például azoknál a misszióknál, amikor egy űreszköz a Hold túloldalára kerül.
Sőt, a NASA úgy véli, a DSS43 kulcsfontosságú szerepet játszhat majd abban, hogy a NASA következő marsjárója működni tudjon a szomszédos bolygón.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.