A Magyar Telekom mögött is álló Deutsche Telekom partnerével, a Stratospheric Platforms nevű céggel október elején hajtott végre egy sikeres tesztrepülést, amely során a sztratoszféra széléig vitték fel a telekommunikációs cég bázisállomását.
Bármennyire is jó a lefedettsége egy szolgáltatónak, vannak olyan területek, ahol nincs vagy csak alig érhető el a mobilszolgáltatás. A cégek ezért egy ideje már azzal kísérleteznek, hogy a földi mellett légi bázisállomásokat is működtessenek. Ebben lát potenciált a Deutsche Telekom is, amely nemrég sikeres tesztet hajtott végre.
A német telekommunikációs multi és a partnere, a Stratospheric Platforms Limited (SPL) távirányítású repülőgépe a sztratoszféra határáig, 14 kilométeres magasságba emelkedett fel, hogy onnan sugározzon jelet a felszín felé. A próbaút során a telekommunikációs vállalat a világon elsőként tudott LTE/4G hang- és adatkapcsolatot létesíteni a földön lévő készülékkel. A cég szerint ezzel bebizonyosodott, hogy a megoldás működőképes és integrálható a földi hálózatba.
A repülést október elején, Bajorország felett végezték el, majd a gépre telepített antennák segítségével megpróbáltak hanghívást és adatkapcsolatot létesíteni. A próba sikeres volt, így nemcsak telefonálni, de adatforgalmat generálni is lehetett egy hétköznap használatos okostelefon segítségével.
A teszt során a legnagyobb letöltési sebesség 70, a legnagyobb feltöltési pedig 20 Mbps volt. A Deutsche Telekom szerint a technológia lehetővé teszi, hogy akár egy 100 kilométeres sugarú területen is biztosítsák a szolgáltatást, a felhasználók pedig nem fogják tudni megkülönböztetni, hogy mikor kapcsolódnak a földi, és mikor a levegőben lévő bázisállomáshoz.
Ha minden a tervek szerint halad, 2022 közepére már fel is szállhat az első, élesben működő bázisállomás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.