Ha minden jól megy, 10 év múlva már utasokat is szállíthat az a repülő, amely a gyártója szerint a Mach 1,3 sebességen repítené ügyfeleit. Egy-egy utazás feleannyi időbe telne, mint most.
Az évek óta merészebb terveket is szövögető Boom Supersonic repülőgépgyártó XB-1 nevű szuperszonikus jetje a tervek szerint 44 utast tud majd szállítani. Ám még hosszú éveket kell várni rá, hogy az első felülhessen rá – derül ki a The Verge cikkéből –, a szerdán bemutatott prototípuson ugyanis még sokat kell dolgoznia a mérnököknek. A pilótának már van hely, és persze a három J85-15 hajtóműnek is, így néhányaknak már megmutatta a szerkezetet az amerikai startup.
A Boom Supersonic célkitűzése egy olyan szuperszonikus (legalább Mach 1,3, azaz több mint 1600 km/h sebességgel repülő) gép legyártása, amellyel a tervek szerint 3,5 óra alatt lehet majd megtenni a napjainkban nagyjából 7 órás New York–London távot. A jegyeket 1,5 millió forintnak megfelelő dollárért fogják értékesíteni, de a pontos ár természetesen viszonylatonként változik majd.
A repülő fejlesztését sorozatos csúszások is nehezítik. Az XB-1 terveit először 2016-ban vázolta a gyártó, amely akkor azt remélte, hogy a következő évben, vagyis 2017-ben már teszteket is végezhet játékszerével. Az akkori elgondolás alapján 2020 lett volna az év, amikor az XB-1 utasokkal együtt a levegőbe emelkedik, de erre aztán mégsem került sor. A módosítás hatására a tesztrepüléseket 2021-re halasztották, a kész modell pedig 2029-ben gördülhet ki a Boom Supersonic gyárából. A tervek szerint akkor már kereskedelmi forgalomba lehet majd állítani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.