Miközben jelentősen visszaesett az okostelefon-vásárlási kedv, az eszközök átlagos eladási ára a legtöbb fontos piacon megemelkedett.
A globális okostelefon-piaci nagykereskedelmi átlagos eladási ár (ASP) 10 százalékkal nőtt 2020 második negyedévében, összevetve az előző év hasonló időszakával (egyedül Latin-Amerika kivétel). A kiszállítások viszont 23 százalékkal csökkentek. Az okostelefon-ipar bevétele 15 százalékkal esett vissza az említett negyedév során – áll a CounterPoint Research legújabb jelentésében.
Kínában volt a legnagyobb a növekedés (13 százalékos), ott most az átlagos eladási ár 310 dollár. Észak-Amerikában 7 százalékos növekedés mellett ez az érték 471 dollár, míg az európai egyszázalékos növekedés 291 dolláros átlagárat hozott.
Az áremelkedés magyarázata az lehet, hogy a globális értékesítéscsökkenés ellenére a prémiumkategóriás eszközök továbbra is keresettek, ezeknél a telefonoknál csak 8 százalékos visszaesést mértek. A járvány gazdasági hatása a prémium szegmens potenciális felhasználói bázisára kisebb volt, mint más ügyfélszegmenseknél. Ezt jelzi a prémium kategória legnagyobb szereplője, az Apple termékei iránti kereslet is. Míg a nagy gyártók többségének csökkent a 2020 második negyedévére vonatkozó szállítása, addig az Apple-é három százalékkal nőtt, az iPhone-bevételnél pedig kétszázalékos növekedést könyvelhettek el 2019 hasonló időszakához képest.
A CounterPoint szerint vírusjárvány miatti kényszerű otthonmaradás fokozta a mobiltelefonoktól való függőséget: az otthoni munkavégzés, az otthoni tanulás, a játékok, a szórakozás és az egyéb tartalomfogyasztás különböző mértékben zajlott a mobiltelefonokon. Ez arra ösztönözte a fogyasztókat, hogy frissítsék készülékeiket a jobb felhasználói élmény érdekében.
Az árak növekedéséhez az 5G-képes telefonok is hozzájárultak. A vizsgált negyedév során az 5G-s eszközök a teljes szállítás 10 százalékát tették ki, miközben a teljes bevétel 20 százalékát hozták. Ez persze érthető, hiszen a jelenlegi 5G-eszközök nagy része a prémium szegmensbe tartozik. A legtöbb ilyen okostelefont egyébként Kínában értékesítették.
Mindeközben az olcsó telefonok iránti kereslet nagyon visszaesett. A szakemberek szerint erre az a magyarázat, hogy a belépőszintű eszközöket általában személyesen vásárolják, és sok üzlet zárva volt a koronavírus-járvány miatt.
Összességében tehát az alacsonyabb árszintű eszközök iránti kereslet csökkenése a járvány okozta gazdasági hatások és a kiskereskedelmi bezárások miatt, a prémium szegmens rugalmassága, valamint az 5G értékesítés növekedése (különösen Kínában) magyarázza az eladási átlagár növekedését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.