Két legyet üthetnek egy csapásra az orvosok, ha beválik a koronavírus-fertőzés kritikus következménye ellen ígéretesnek tűnő új szer: nemcsak az új kór, hanem az alapbetegség tüneteit is csillapíthatják.
Az sem jó, ha az immunrendszer túl hevesen reagál egy fertőzésre: sok súlyos esetben éppen a koronavírus-fertőzés által előidézett túlreagálás, a citokinviharnak nevezett jelenség vezet halálos kimenetelhez. A sejtek a fertőzés hatására egyre több – a sejtkommunikációban fontos szerepet játszó – citokin termelését idézik elő, a folyamat öngenerálóvá válik és egy ponton a molekulák mennyisége már veszélyes szintre nő a szervezetben, az immunrendszer pedig az egészséges sejtek ellen is harcba indul.
A tudósok keresik a megoldást, nem is egészen eredménytelenül. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói már tavasszal előálltak egy működőképesnek tűnő ötlettel, most pedig spanyolok jelentkeztek egy ígéretesnek tűnő kezeléssel.
A Málagai Egyetem és az Andalúziai Nanomedicina- és Biotechnológiai Központ kutatói által a Cytokine and Growth Factors Review című szaklapban egy fenilbutirát-terápiáról (4-PBA) írnak, amelyről előzetes eredményeik alapján úgy vélik, hatásosan képes csillapítani a citokinvihart. A más egészségügyi problémák kezelésében már alkalmazott 4-PBA a kutatócsoport szerint állatkísérletekben képes volt teljes mértékben megakadályozni az immunrendszer túlműködéséhez köthető halálozást.
A kutatást vezető Iván Durán szerint a további, klinikai vizsgálatokat ígérő kezelés éppen a leginkább veszélyeztetettek esetében kecsegtet a halálozás csökkentésével: azoknál, akiknek komoly alapbetegségeik – daganat, cukorbetegség –, vagy szimplán csak az idős koruk miatt már egyébként is sejtszintű problémáik vannak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.