Tech hvg.hu 2020. szeptember. 21. 09:34

Ausztrál kutatók megkísérlik visszaadni a látását egy vak embernek

A Monash Egyetem tudósai olyan eszközt fejlesztettek, amellyel reményeik szerint egy vak ember visszanyerheti a látását. A módszer az Elon Musk-féle Neuralinkhez hasonló, a műszert a koponyába építik.

Egy, az agyba épített szerkezet segítségével adná vissza a látását egy vak embernek az ausztrál Monash Egyetem néhány tudósa. Az intézmény már felkészült, hogy elvégezze a bonyolult műtétet, de hogy erre mikor kerülhet sor, azt még nem tudni – írta a Yahoo News.

Az elmélet szerint a sérült páciens nem csak egy mesterséges szemet kapna, hogy újra lásson, egy egész sisakot kell, hogy viseljen: a fejpántos műszer elülső részén egy-egy lencse található, hátul pedig egy rögzített telep. Ez a technika fő alkotórésze, amely stimulálja az agy megfelelő részeit, és segít a képalkotásban.

A Gennaris Bionic Vision Systemnek nevezett szerkezet tesztjét júliusban végezte az intézmény, és minden kritériumnak megfelelt. A műszer viselése állítólag teljesen biztonságos, habár a hosszútávú hatásairól értelemszerűen most még nem lehet nyilatkozni.

A látás visszaadása alatt természetesen nem azt kell érteni, hogy a beteg újra láthat majd színeket, alakokat, a szemüveg ugyanis inkább csak pontokká alakított jeleket képes megjeleníteni. De persze ez is hatalmas előrelépés lenne annak, aki semmit sem lát.

Agyba ültetett chipekkel kísérletezik Elon Musk is, aki a Neuralink nevű cégével már be is mutatta az első malacokat, melyek fejében ilyen lapkák találhatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.