A Microsoft szakemberei komoly potenciált látnak a tenger fenekére süllyesztett adatközpontokban, egyelőre azonban mindenki óvatosan fogalmaz a témával kapcsolatban.
A Microsoft régóta próbálkozik már azzal, hogy az adatközpontját levigye a tenger mélyére. Legutóbb két évvel ezelőtt, 2018 nyarán engedtek 35 méter mélyre egy 12 méter hosszú, 864 szervert tartalmazó egységet Észak-Skóciában, Orkney szigeten, az Európai Tengeri Energia Központ közelében. Most ezt az óriási hengert emelték újra a felszínre, hogy a redmondi cég szakemberei felmérjék, miként teljesített.
Amit már most biztosan tudni, hogy az adatközpont meghibásodása alacsonyabb mértéket mutatott, mint a hagyományos társaié. Ben Cutler, a Project Natick névre keresztelt kísérleti program vezetője szerint az elhelyezés után mindösszesen 8 szerver hibásodott meg, ami nagyon jó aránynak mondható – csupán nyolcada annak, amit a földi adatközpontoknál szoktak tapasztalni – írja a BBC. Cutler szerint ez összefüggésben lehet azzal, hogy nem voltak körülötte emberek, és hogy oxigén helyett nitrogénnel töltötték meg a tartályt, ami miatt kevésbé korrodálódott az anyag.
A tárolóegység falát az elmúlt két évben beborította a tengeri élővilág. Első körben ezektől kellett megtisztítani, hogy fel tudják mérni, milyen állapotban van a szerkezet.
A Microsoft választása azért is esett Orkney-re, mert a sziget villamosenergia-hálózatában százszázalékosan megújuló energiát használnak: minden szél- és napenergiából származik. A hőmérséklet ráadásul kedvez a projektnek, a hideg tengervíz ugyanis jelentős mértékben képes csökkenteni a hűtési költségeket.
A szakemberek szerint a víz alatti adatközpontokban nagy potenciál rejlik, azok létrehozása ugyanis jóval olcsóbb lehet, mintha egy épületet fel kellene építeni emiatt, ráadásul a természeti katasztrófáktól és a terroristáktól is sokkal jobban védett a víz alatt. Ettől függetlenül egyelőre mindenki óvatos, azt ugyanis még nem tudni, hogy hosszú távon mennyire életképes egy ilyen megoldás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.