Tech hvg.hu 2020. szeptember. 15. 16:18

Ebből a magyar nyelvű ábrából azonnal megérti, hol mennyit kockáztat maszk nélkül

Csendesebb és hangosabb beszélgetéssel is terjeszthető a koronavírus, ám ha valaki maszkot hord, és jól szellőző területen tartózkodik, a kockázat nagyban csökkenthető – ez derül ki abból az ábrából, amelyet a Synlab akkreditált magánlabor szakmai vezetője tett közzé a Facebookon.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A tudósok többször bizonyították, hogy a helyesen hordott arcmaszkkal igenis elkerülhető, hogy valakit megfertőzzön a koronavírus. Kockázat ugyanakkor így is van, különösen akkor, ha tünetmentes fertőzött közelében tartózkodunk, ám nem mindegy, hogy ezt egy jól szellőző, nyitott területen, vagy zárt térben tesszük. Ez utóbbiakról írt a Facebookján Latkóczy Krisztina, a Synlab mikrobiológiai diagnosztikai igazgatója.

A magyar nyelvű ábra adatai a BMJ brit orvosi szakfolyóiratban közzétett tanulmányból származnak. Ránézve megállapítható, hogy a rövid idejű kontaktus nem jelent különösebb kockázatot, ha az illető egy nem zsúfolt, és jól szellőző területen tartózkodik, illetve (az orrát és a száját is eltakaró) maszkot visel.

Azonban zsúfoltság, illetve rossz szellőzés esetén már maszkviseléssel együtt is közepes kockázatnak lesz kitéve az egyén, ha tünetmentes vírushordozó közelébe kerül, és például beszélget vele.

Facebook / Latkóczy Krisztina

Hosszabb ideig tartó kontaktusnál természetesen még nagyobb a veszély: ez esetben már egy jól szellőző, nem zsúfolt terület is közepes kockázatúnak minősül. Egy zsúfolt, és alig szellőző helyszín pedig magasnak.

[Egy tudományos elmélet szerint az arcmaszk viselése még koronavírus-immunitáshoz is vezethet]

"Nagyon egyszerűen le lehetne csökkenteni a fertőzések átadásának hatalmas részét: minden zárt térben mindenki felveszi a maszkot. Nem csak ott, ahol kötelező, hanem a munkahelyeken, iskolákban, mindenhol” – írta Latkóczy Krisztina.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.