Egy kaliforniai startup háromszor akarta megkerülni a Földet egy tizenkét méteres rakétával, a kínaiak pedig egy műholdat próbáltak pályára állítani.
Nem sokkal kilövés után megszakadt a kapcsolat az Astra amerikai startup rakétájával, amely letért a pályájáról, földbe csapódott és felrobbant - közölte a Twitteren az Astra. Az űrutazásban utazó kaliforniai startupnak ez volt az első orbitális (Föld körüli) tesztrepülése: egy kétfokozatú, 12 méter magas rakétát (Rocket 3.1) lőttek fel az alaszkai Pacific állomásról szombaton. Maga a kilövés sikeres volt:
Volume up! Rocket 3.1's orbital launch attempt pic.twitter.com/nm1bDewdl5
— Astra (@Astra) September 12, 2020
... mígnem az első fokozat eddig tisztázatlan okokból kigyulladt. Valószínűleg az irányítórendszer hibásodott meg, ezért a rakéta letért a kijelölt pályájáról, ami miatt pedig a biztonsági rendszer leállította a hajtóművet - írta a Space.com szakportál.
— Jennifer Culton (@CultonJennifer) September 12, 2020
A hasonló kudarcok nem ritkák a kezdeti rakétakísérleteknél (a SpaceX orbitális rakétájának is csak negyedszerre sikerült pályára állnia), sőt a hasonló incidensekből sok tapasztalatot gyűjthetnek össze a tudósok. A mostani tesztnek is "csak" annyi lett volna a célja, hogy beinduljon az első fokozat, méghozzá úgy, hogy a rakéta háromszor meg tudja kerülje a Földet.
Ha az Astra további tesztjei ennél sikeresebbek lesznek, akkor a startup tervei szerint olcsóbbá tehetik a kisméretű műholdak pályára állítását. A cég 500 kilométeres pályamagasságra kínál fuvarokat, 50-150 kilós szatellitek számára. Az Astra erre a célra 12 millió dollárt nyert a DARPA - az amerikai hadsereg fejlesztési ügynöksége - pályázatán.
Robbanás a Góbi-sivatagban
Az Astra rakétájához hasonlóan végezte - ráadásul ugyanazon a napon - a kínai Kuaizhou-1A kódjelű küldetés - írta a Spacenews. A Góbi-sivatagból fellőtt rakéta szintén műholda(ka)t szállít, csakhogy ez már "éles" küldetés lett volna, így a rakétával együtt egy értékes, rendkívül nagyfelbontású kamerákkal ellátott Jilin-1 műhold is megsemmisült.
Azt egyelőre nem közölte a kínai űrügynökség, hogy mi okozhatta a hibát. A 3 fokozatú rakéta egyébként jóval nagyobb, mint az Astráé, 200 kilós terhet képes 700 kilométeres, Nap-szinkron pályára állítanil.
Kína esetében egyébként aránylag ritkák a hasonló kudarcok: idén már 26 kilövésük volt, és csak 4 volt kudarc, a Kuaizhou-küldetés 10 kilövéséből pedig ez volt az egyetlen, ami balul sült el.
Ha máskor is értesülne űrkutatási híreinkről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.