Tech hvg.hu 2020. augusztus. 17. 20:03

Bizonyítékot találtak a tudósok: tényleg immunissá válhat a szervezet a koronavírusra

Több kutatás is ugyanarra az eredményre jutott: ha valaki enyhe tünetekkel esett át a koronavírus-fertőzésen, a testében még hónapokkal később is ott lehet a vírus legyőzéséhez szükséges antitest.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány legyőzésének egyik legfontosabb kérdése, hogy az emberi szervezet miként képes kezelni a kórokozót. A kutatók az úgynevezett nyájimmunitás megszerzésében reménykednek, vagyis abban, hogy ha kellően sokan átesnek a fertőzésen – akár tünet nélkül is –, egy olyan védelem alakul ki, ami után már kevésbé van esélye terjedni vírusnak.

Hogy ez lehetséges-e, az egyedül az emberi immunrendszeren múlik, ezért a kutatók hosszú ideje arra keresik a választ, miként reagál egy fertőzésen átesett ember immunrendszere arra, ha újra találkozik a kórokozóval. A jelek szerint jól.

Az immunrendszer nem minden kórokozóra emlékszik, ám a jelek szerint a koronavírus egy olyan valami, amit képes megjegyezni. Több kutatócsapat is arra az eredményre jutott, hogy ha egyszer a szervezet legyőzte a megbetegedést, erős és tartós immunitás alakulhat ki.

MTI / EPA / Diego Azubel

Deepta Bhattacharya, az Arizonai Egyetem immunológusa szerint a szervezet védekezésében fő szerept játszó B- és T-limfociták még hónapokkal azután is képesek felismerni a koronavírust, hogy először találkoztak vele – írja a The New York Times. Bár azt továbbra sem tudni, hogy ez a fajta immunitás pontosan meddig maradhat fent a szervezetben, a kutatók szerint nagyon biztató, hogy a szervezetünk így dolgozik a vírus ellen.

Marion Pepper, a Washingtoni Egyetem immunológusa szerint addig nem lehet teljes mértékben kijelenteni, hogy az ember védett az újrafertőződés ellen, amíg nincs bizonyíték arra, hogy a fertőzésen átesett emberek jelentős része nem fertőződik meg újra. Az azonban már biztos, hogy a fertőzés elmúltával a szervezet "nem felejti el a találkozást".

Bár az antitestek többsége néhány hónap után elpusztul, és a B-sejtek sem élnek sokáig, utóbbiak egy kicsi része egészen hosszú életet is megélhet, aminek köszönhetően egy újabb fertőzés esetén ismét akcióba tudnak lépni. Emiatt évekkel, de bizonyos esetben akár évtizedekkel később is védelmet nyújthatnak a szervezet számára. Az említett két kutató csapata a fertőzésen átesett szervezetekben még hónapokkal a megbetegedés utánis talált a vírus legyőzéséhez használható antitestet, ami alapján valóban úgy tűnik, az immunrendszer megtanulja felismerni a koronavírust.

 

AFP / Carol Smiljan

A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ez valószínűleg csak azokra a betegekre lehet igaz, akik enyhe fertőzésen estek át – vagyis azokra nem, akik kórházban feküdtek, és azokra sem, akik tünetmentesek maradtak. Ugyanakkor úgy vélik, ez még mindig örvendetes eredmény, így ugyanis sokan védetté válnak a megbetegedéssel szemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.