A magyar szuperszámítógép-hálózat látványos bővülését tervezik egy múlt héten megjelent kormányhatározat szerint.
A július 23-ai Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint a jövő évtől jelentős forrásokat biztosítanak arra, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) irányításával korszerű és erős HPC-infrastruktúra épüljön ki Magyarországon – írta a bitport.hu informatikai szakoldal.
A HPC-nek (vagyis High Performance Computingnak) a magyar szuperszámítógép-hálózatot nevezik.
A kormányhatározat szerint a magyarországi fejlesztés két szakaszban valósulna meg, ebből az első határidő 2022. február 28. A pénzt mind a fejlesztésre, mind a fenntartásra és üzemeltetésre a pénzügyminiszternek kell biztosítania.
Az első szakaszra 2021-ben 344 millió forintot, 2022-től pedig évi közel 526 millió forintot szánnak.
A második fejlesztési szakasznak 2025-re kell lezárulnia. Ennek a szakasznak a finanszírozását az Unió 2021-2027-es költségvetéséből Magyarországnak jutó támogatásokból biztosítanák. A végső cél, hogy öt év múlva európai szinten kiemelkedő teljesítményű HPC-infrastruktúra jöjjön létre.
Ezzel párhuzamosan azonnali feladatként kapta az ITM-et irányító Palkovics László az EuroHPC-s kötelezettségek teljesítését is. Például azonnali hatállyal fel kell állítani a KIFÜN-ön (Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség) belül egy HPC Kompetencia Központot. Ennek a központnak a finanszírozására az ITM-nek kell saját keretéből forrást biztosítania, jövőre 170 millió forintot, 2022-ben 255 milliót, utána viszont már évi 340 milliót – írta a portál.
A világ jelenleg legerősebb HPC-jének elméleti maximális teljesítménye több mint 400 petaflops. Magyarországon ehhez képest szerény HPC-kapacitásokról beszélhetünk, noha minden nagyobb egyetemi városban (Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged) működik szuperszámítógép. Ezek közül viszont csak a Debreceni Egyetem rendelkezik jelentősebb erőforrásokkal,
ott három rendszer összesen 380 teraflops kapacitásra képes.
A magyar HPC-k üzemeltetését, valamint az összesen mintegy 440 teraflopsnyi kapacitás kiosztását a KIFÜ alá helyezett Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program (NIIF) koordinálja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.