Problémát jelentenek a telefonokra és táblagépekre előre telepített alkalmazások – figyelmeztet a Kaspersky. A gyakran letörölhetetlen alkalmazások kockázata márkától függően egy és öt százalék között mozog az olcsóbb készülékek esetén, de extrém esetben akár 27 százalékosra is felmehet.
Egyes mobileszköz-gyártók úgy maximalizálják a profitjukat, hogy reklámmegjelenítő szoftvereket építenek be a készülékeikbe, még akkor is, ha ezek az eszközök kényelmetlenséget okoznak a készülékek tulajdonosainak. Ez azonban nem egy kedvező trend, sem biztonsági, sem használhatósági szempontból – áll a Kaspersky jelentésében.
A rendszerkönyvtárakban felfedezett fenyegetések között a kutatók számos kártékony programot találtak, kezdve a felhasználó tudta nélkül alkalmazásokat feltelepítő és futtató trójai vírusoktól a kevésbé fenyegető, de attól még épp olyan tolakodó reklámprogramokig. Utóbbiak tervezett jelenlétét néhány gyártó már elismerte, sőt vannak, akik üzleti modelljük részének tekintik ezt: a hirdetési felület beépítése miatt adják olcsóbban telefonjaikat.
"Elemzésünk kimutatta, hogy a mobileszköz-használókat nem csak reklámszoftverekkel és más fenyegetésekkel támadják rendszeresen, hanem az előretelepített programok miatt készülékük akár veszélyben is lehet már azelőtt, hogy megvásárolnák" – fejtette ki Igor Golovin, a Kaspersky biztonsági kutatója, aki szerint gyakran
a vásárlók még csak nem is gyanítják, hogy egy zsebben is elférő hirdetőtáblára adnak ki pénzt.
A szakember azt tanácsolja a felhasználóknak, hogy gondosan vizsgálják meg a megvásárolni kívánt okostelefon-típust, a készülék vásárlása előtt nézzék meg a készülékteszteket, illetve a fórumokban, közösségi oldalakon írt felhasználói véleményeket. A Kaspersky szerint fontos az is, hogy androidos telefon esetében mielőbb kerüljön a készülékre megbízható biztonsági program, amely képes kordában tartani az előre telepített és törölhetetlen alkalmazások tevékenységét is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.