Donald Trump egyik legújabb Twitter-bejegyzése egy speciális címkét kapott a platformtól. Az amerikai elnök a CNN-t próbálta beállítani álhírgyárnak, de kiderült, ezt egy manipulált videóval tett meg.
Május végén a történelem során először "hazugság" jelzés került Donald Trump bejegyzése mellé a Twitteren, most pedig egy újabb címke került az egyik legfrissebb posztja mellé. Az amerikai elnök egy videót osztott meg, amelynek elején azt látni, hogy egy színesbőrű kisfiú elfut egy fehér elől, a kép alján pedig a CNN logója, valamint a
Terrified toddler runs from racist baby
felirat látható, ami magyarul nagyjából annyit tesz, hogy "Rémült kisfiú szaladt el egy rasszista gyerek elől".
A Twitter az elnök bejegyzését Manipulált médiatartalom címkével látta el.
Donald Trump az egyperces videóval az álhírek okozta problémákra akarta felhívni a figyelmet. Azután ugyanis, hogy a videó elején láthatjuk a fent említett jelenetet és a CNN címkéjét, az egyperces anyag további részében láthatjuk az előzményeket: azt, ahogy a két kisfiú barátként üdvözli egymást, majd együtt kezdenek el szaladni az egyikük édesanyja felé.
Csakhogy kiderült: a Trump által közzétett videó maga is kamu.
Bár a CNN korábban valóban beszámolt a "nagy találkozóról", azt nem az amerikai elnök által közölt formában tették. A videót manipulálták: az elején látható CNN címkét, valamint a feliratot utólag szerkesztették rá, az anyagot pedig szándékosan úgy vágta meg valaki, hogy abból arra lehessen következtetni, a CNN álhíreket gyárt.
CNN did cover this story - exactly as it happened. Just as we reported your positions on race (and poll numbers). We’ll continue working with facts rather than tweeting fake videos that exploit innocent children. We invite you to do the same. Be better. https://t.co/T1nBtejZta
— CNN Communications (@CNNPR) June 19, 2020
Ezért kapta a Twittertől a poszt a manipulált médiatartalom címkét, nem pedig az álhír jelzést. A jelölést lekattintva egyébként a Twitter egy tájékoztató oldalát láthatjuk, ahol az eredeti felvétel készítésének körülményeit is leírják.
Attól függetlenül azonban, hogy a Twitter megjelölte a tartalmat, továbbra is meg lehet azt osztani, vagyis a kamu videó szabadon tud terjedni a platformon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.