Tech hvg.hu 2020. június. 09. 08:33

Leáll az arcfelismerő szoftver fejlesztésével az IBM, mert az sértheti az emberi jogokat

Az IBM vezetője, Arvind Krishna az amerikai Kongresszusnak küldött levelet arról, miért állnak le az arcfelismerő technológia fejlesztésével, és miért kellene ezt más cégeknek is megtenniük.

Az elmúlt években egyre fajsúlyosabbá vált az arcfelismerő technológia fejlesztése. Elég csak a mobilokba szerelt, biometrikus azonosítást lehetővé tévő rendszerekre gondolni, de a kínai hatóság is előszeretettel használja. Ilyen technológián dolgozik többek között az IBM is – pontosabban csak dolgozott, a vállalat ugyanis bejelentette, többé nem fejleszt, és nem is kínál ilyen szolgáltatást.

Arvind Krishna, a cég vezetője az amerikai Kongresszusnak küldött levelében arról ír, az IBM többé kutatásokat sem végez ezen a területen – írja a The Verge. A vállalat emellett más cégek által kínált megoldásokat sem használ majd, és határozottan ellenzi a technológia

tömeges megfigyelésre, faji profilozásra, valamint az alapvető emberi és szabadságjogok megsértésére

irányuló felhasználását. Krishna szerint eljött az ideje annak, hogy az amerikai társdalomban elinduljon egy párbeszéd arról, a bűnüldöző szerveknek szabad-e, kell-e arcfelismerő technológiát használniuk.

Übergizmo

Az arcazonosításra alkalmas szoftverek teljesítményét az elmúlt években jelentős mértékben növelte a mesterséges intelligencia fejlődése, ám a megfelelő szabályozás hiányában azok megbízhatatlanná, rasszistává válhatnak. Mindez lehetőséget termet például a rendőrök számára, hogy valakit faji alapon zaklassanak. Hogy mennyire hibás lehet a működése, arra jó példa az Amazon által fejlesztett Rekognition nevű szoftver: amerikai politikusok arcképét 25 ezer körözési fotóval vetette össze az algoritmus, a program pedig 28 esetben (tévesen) egyezést jelzett.

A szabályozatlanságot jól mutatja az is, hogy a Clearview AI nevű, mesterséges intelligenciával foglalkozó amerikai cég 3 milliárd fotót húzott le a Facebookról és az internetről, az általuk készített adatbázisban pedig most a rendőrök böngésznek. Sőt, a hackerek is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.