Hiába ugyanakkora kiterjedésű egy erdő ma, mint 50 évvel ezelőtt, ha már nem képes annyi szén-dioxidot felvenni, mint egykoron.
A globális felmelegedés megfékezésének egyik legfontosabb része, hogy a légkör szén-dioxid koncentrációját megpróbáljuk lecsökkenteni. Ehhez nemcsak a kibocsátást kell visszafogni, de rengeteg fára is szükség lesz, amelyek képesek megkötni az üvegházhatású gázt. A tudósok szerint viszont sokkal többre lehet szükség, mint azt eddig gondolták.
Az amerikai Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) kutatói a Science című tudományos lapban jelentették meg a legfrissebb kutatási eredményüket, amely alapján úgy tűnik, az erdők az elmúlt 50 évben sokkal fiatalabbak és alacsonyabbak lettek, így kevesebb szén-dioxidot tudnak megkötni. Nem mellesleg: az erdőben élő fajok számára sem nyújtanak már olyan mértékben menedéket, mint fél évszázaddal korábban.
A tudósok a megállapítás előtt több mint 160 tanulmányt néztek át és rengeteg műholdképet értékeltek ki, hogy kiderüljön, miként változtak az erdők 1900 és 2015 között. A számításuk szerint a Föld az erdőségeinek mintegy 14 százalékát veszítette el az említett 115 éves időszakban a fakitermelés miatt. Ezek 30 százaléka olyan idős erdők eltűnését jelentette, amelyekben több mint 140 éves fák éltek – írja az Earther.
Nate McDowell, a PNNL tudósa szerint a tanulmányuk elkészítése során nem vették figyelembe a légköri változásokat, az erdőtüzeket vagy a szén-dioxid koncentráció emelkedésével együtt járó stressz hatását. Emiatt a fent említett 30 százalék igen jóhiszemű becslés.
Hogy hol miért tűntek, tűnnek el az idős fák, eltérő. Ausztráliában például az erdőtüzek miatt, míg az Amazonas mentén a fakitermelés jelenti a legnagyobb problémát. Bár a változások helyenként eltérőek, a hatását globálisan fogjuk érezni.
A kutatók szerint az idős fák a jövőben csak még nagyobb arányban pusztulnak majd a globális felmelegedés miatt, ami növeli a légkör szén-dioxid koncentrációját, ami még több idős fa vesztét okozza majd, és így tovább.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.