A narválok hangját rendkívül nehéz rögzíteni, mert a Jeges-tenger mélyén, igen zajos környezetben élnek. Most mégis sikerült.
Példátlan sikert értek el a tengerbiológusok, miután inuit bálnavadászok segítségével sikerült jó néhányat rögzíteni a narválok által kiadott hangok közül. Mindez komoly eredmény, az állatokat ugyanis szokatlanul nehéz tanulmányozni.
A narválok a Jeges-tenger mélyén élnek, nyaranta pedig Kanada északi partjaihoz, illetve Grönland közelébe húzódnak. Ezeken a területeken igen veszélyes manőverezni, a hajómotor hangja pedig többnyire elijeszti az állatokat. Arról nem is beszélve, hogy a világ azon részén élnek, ami a gleccserek miatt meglepően zajos, így nagyon nehéz meghallani a hangjukat.
Mindez azért is szomorú a tudomány számára, mert a tengeri élőlények szokásait csak úgy lehet feltérképezni, ha a kutatók rögzíteni tudják az általuk kiadott hangokat. Erre pedig most, a klímaváltozás miatt még nagyobb szükség van, hiszen az óceánok hőmérsékletének emelkedése a narválok életére is hatással lesz.
Ennek apropóján a japán Hokkaidói Egyetem két tudósa, Jevgenyij Podolszkij és Szugijama Sin egy különleges expedícióra indult még 2019 nyarán, hogy rögzítsék a narválok hangját. Szerencsére sikerrel jártak, az eredményüket a Journal of Geophysical Research: Oceans című tudományos szaklapban publikálták.
A hangokat a narváloktól nagyjából 25 méterre elhelyezett mikrofon segítségével tudták rögzíteni. A megfigyelés során nagyjából 17 órányi hanganyagot gyűjtöttek össze.
A sípoló hanggal egymást hívják az élőlények, míg a kattogással az élelmet keresik. Minél közelebb ér a táplálékhoz a narvál, annál gyorsabban adja ki ezt a hangot – írja a Gizmodo.
A kutatók most tovább vizsgálják a rögzített anyagot, hogy minél pontosabban meg tudják határozni, melyikhez milyen viselkedés illik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.