A réz felülete alapvetően hatékonyabban blokkolja a különféle vírusokat, de hogy az ebből készült arcmaszkok is ugyanolyan jók-e, az még nem egyértelmű. A kutatók szerint több adatra van szükség.
A járvány elleni védekezés egyik megoldása az arcmaszk viselése, melyek között ma már rézzel borított változatokat is látni. Ezek annyiban különböznek a műtéti maszkoktól, hogy a szövet elülső részét rézzel vonják be. A réz ugyanis remekül pusztítja a különféle vírusokat és baktériumokat, mivel képes gátolni a reprodukciójukat.
A rézmaszkok ötlete egy Cupron nevű amerikai céghez kötődik, amely már régebb óta gyárt olyan anyagokat, melyekben réz is található. A vállalat elsősorban kórházaknak szállít a különleges textilekből. Az újfajta maszkok ára valamivel drágább, mint a hagyományosoké: akad, amelyiket több mint 20 ezer forintnak megfelelő dollárért adják, de olyan is, amit már 3-4 ezer forintért meg lehet vásárolni.
A szakértők viszont nem javasolják, hogy a most kapható rézmaszkokat valaki a járvány elleni védekezéshez használja, különösen akkor, ha fertőzöttek közelében van. Ez a maszktípus ugyanis nem olyan kialakítású, mint a műtéti, így a levegő is könnyebben jut be a borítás mögé. Ez persze nem azt jelenti, hogy a rézmaszkok hatástalanok: a hozzáértők úgy vélekednek, hogy
a tömegközlekedési eszközökön, az utcán és a boltokban igenis jól jöhetnek az ilyen maszkok.
A szövetszerű anyagokon a koronavírus ugyanis napokig fertőzőképes maradhat, míg a rézzel borított felületen csupán órákig. Itt azonban sokat számít, hogy a maszkot milyen mennyiségű rézzel borították be, ez ugyanis nem mindegy. Az előnyükre írható viszont, hogy a rézmaszkok is moshatók, a tisztítás ráadásul semmit nem ront a hatékonyságukon.
A kutatók úgy összegeznek: bár ez a fajta védekezés is hatásosnak tűnik, ha tehetjük, egyelőre inkább maradjunk a rendes maszkoknál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.