Tech hvg.hu 2020. május. 17. 11:03

Koronavírus-órákat szerelnek a dolgozók kezére, rezegni kezd, ha gond van

A Rombit nevű belga cég állítja, módszerével megakadályozható a dolgozók közötti átfertőződés. Más kérdés, hogy ehhez meg kell őket figyelni.

Egyre több tudós hangoztatja, hogy a koronavírus nem fog csak úgy eltűnni, és még hosszú ideig velünk maradhat. A világnak ezért meg kell tanulnia alkalmazkodni a kórokozóhoz. Ennek jelei már Belgium is mutatkoznak, ahol egy helyi cég olyan eszközöket osztott ki, melyek segítik a dolgozókat az optimális távolság betartásában.

A BBC videós összefoglalója szerint egy okosórához hasonló szerkezetről van szó, amely finoman rezegni kezd, ha viselője túl közel kerül a másikhoz. A cég minden dolgozójának osztott ilyen eszközt, így a munkatársak bátran közlekedhetnek, amint ugyanis megszegik az előírt távolságot, az óra tudatja azt velük.

Az antwerpeni kikötővárosban működő vállalat fontosnak tartotta megemlíteni, hogy saját kérésre dolgoztatta ki a kütyüt, amely egy már elérhető eszköz továbbfejlesztett változata. Igen veszélyes munkahelyről van ugyanis szó, ahol különféle biztonsági előírások betartásával lehet csak dolgozni. A munkatársak épp ezért eddig is viseltek olyan készüléket, amely figyelmezteti őket, ha a közelükben egy másik gép dolgozik.

A különleges órákat a szintén belga Rombit készítette, amely szerint az eszközök nem azonosak a többi, megfigyelésre alkalmas készülékkel. Az órák ugyanis csak egymással kommunikálnak, és semmilyen adatot nem rögzítenek. Szerveroldali visszacsatolás sincs, így a figyelmeztetésként kiküldött információkat sehova nem továbbítják a kütyük. A viselőhöz egyetlen azonosító tartozik, de ez a cég szerint csak az esetleges kontaktuskutatás miatt készült, az információ pedig nem tárolódik el örökre.

Az egyes döntéshozók ettől függetlenül nem örülnek a fejlesztésnek, mert félő, hogy a készülékkel visszaélnék a munkáltatók, vagy nem rendelkeznek olyan fokú védelemmel, amely meggátolná a céges adatok ellopását. Ha pedig egy szerverre sikerül bejutni, jól tudjuk, hogy onnan nincs megállás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.