Tech hvg.hu 2020. május. 14. 17:14

Rájöttek a tudósok, hogyan menthetnék meg a korallzátonyokat

Az ausztrál tengertudományi intézet kutatóinak sikerült olyan algákat "nevelniük", amelyek képesek a korallok számára extrém magas hőmérséklet elviselésére is.

A globális felmelegedés nemcsak az amazonasi esőerdőt fenyegeti összeomlással, hanem a bolygó ökoszisztémája szempontjából legalább ennyire fontos korallzátonyokat is. A tudósok szerint a felmelegedő óceánok miatt a vártnál sokkal korábban, már 2035-re odaveszhetnek, ami beláthatatlan következményekkel jár majd. A kutatók ezért gőzerővel dolgoznak azon, hogy valahogyan megmentsék ezt a rendkívül színes élővilágot.

A szakemberek nemrég már találtak 12 olyan növényfajt, ami ebben segíthet, az ausztrál tengertudományi intézet (AIMS) kutatói most pedig egy újfajta megoldással álltak elő. A Science Advances című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint sikerült olyan korallokat létrehozni, amelyek sokkal jobban tolerálják a meleg vizet.

Schmidt Ocean Institute

A globális felmelegedés miatt egyre melegebb víz stresszeli a korallokat, ennek hatására pedig a bennük lévő szimbiotikus egysejtű algák kilökődnek. Emiatt az élőlények elveszítik a színüket, ezt hívja a tudomány korallfehéredésnek.

A tudósok ezt a folyamatot igyekeztek megakadályozni azzal, hogy növelték a korallokban élő algák hőtűrő képességét – számolt be róla az Earther. A szakemberek négy éven át 10 algafajtát tréningeztek körülbelül 32 Celsius-fokos vízzel. Ez a hőmérséklet megegyezik a Nagy-Korallzátony vizénél 2020 februárjában mért csúcshőmérséklettel.

MTI / EPA

A szakemberek ezután összehasonlították a "kiképzett" algafajtákat más fajtákkal, hogy megnézzék, egymáshoz képest miként reagálnak egy 27 Celsius-fokos vízre. Kiderült:

mind a 10 algafajta kibírta a hőmérsékletet.

A tudósok ezután olyan korallokat tettek ki a hősokknak, amelyekbe a tréningezett algák kerültek. Kiderült, tízből három esetben az algák a korallban maradtak, vagyis az élőlények életben maradtak. A kutatók szerint mindez komoly előrelépés annak érdekében, hogy meg tudják menteni a rendkívül érzékeny ökoszisztémát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.