Három távcsövet összehangolva új megfigyeléseket végeztek kutatók a Jupiteren. Az eredmény csak még különlegesebbé teszi a tomboló viharairól ismert gázóriást.
A korábbiaktól eltérő módon infravörös tartományban készítettek vadonatúj felvételt a Jupiterről, továbbá a felszínét takaró felhőkről három csillagászati műszer szakértői – írja a Gizmodo. Az adatok begyűjtéséhez a Hawaiin üzemelő északi Gemini távcsövet, a Hubble-t és a bolygó elsődleges “őrszemét”, a Juno űrszondát használták a kutatók.
A Jupiter vastag, gyakran szürreális látványt okozó viharfelhői miatt a tudománynak arról nem sok információja van, mi zajlik ezek alatt. Így pedig arról sem, milyen körülmények uralkodnak az égitest felszínén. Ezt sikerült most valamelyest tisztázni, illetve bővíteni az infravörösben végzett, sokkal részletesebb megfigyelésnek köszönhetően.
A felvétel érdekességét a világos és sötét színű területek jelentik, ezek mutatják ugyanis, hol dúlnak éppen veszélyesebb viharok. (Melyek némelyike akár évekig is eltarthat.) A kép összeállításához három évnyi kutatómunka eredményét használták a tudósok, de nem csak ezért hangsúlyos: most először sikerült olyan pontokat megmutatni,
melyeket hagyományos megfigyeléssel lehetetlen lenne fényképen visszaadni.
A fotó elkészítéséhez az úgynevezett "szerencsés képalkotás” volt a tudósok segítségére. A módszer minimalizálja a földi megfigyelés torzító hatását, hogy a céltárgyról több expozíciót rögzítve egy sokkal élesebb fénykép születhessen. A munkához számítógépes szoftvereket is bevetnek, melyek kiválogatják és egyesítik a legjobban sikerült felvételeket. Az összeálló kép így aztán nem is egy fotó, hanem rengeteg másik kattintásból készült mozaik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.