Tech hvg.hu 2020. február. 10. 12:03

Sugárzásevő gombákat találtak a csernobili atomerőmű falain

Vannak élőlények, melyek extrém körülmények között is remekül boldogulnak, és akkor sem esik bajuk, ha rengeteg sugárzás éri őket.

A radioaktív szennyeződés táplálja azokat a gombafajokat, melyekre az 1986-ban megsérült csernobili erőmű környékén, illetve a létesítmény falain bukkantak rá a kutatók – írja az IFL Science tudományos-ismeretterjesztő lap.

Bár az extrém sugárzást az élőlények nagy része nem képes túlélni, a most felfedezett gombafajok kifejezetten annak irányába terjeszkednek tovább. A kutatók eddig 200 különféle gombafajt azonosítottak, vagyis korábban is léteztek már sugárzásevő organizmusok.

Graham Beards

Az új gombák érdekessége, hogy sötét színűek, szinte feketék. Ezt a melanin nevű pigment okozza, ami pajzsként is szolgál: ez védi meg őket a normálisnál sokkal magasabb háttérsugárzástól, így képesek életben maradni.

A csernobili atomerőmű környékén régebben a NASA is végzett kutatómunkát. Kifejezetten túlélő gombákat kerestek, melyeket ezután a Nemzetközi Űrállomásra vittek, hogy más körülmények között is tanulmányozhassák a gombák viselkedését.

[Kezd tönkremenni a csernobili atomerőmű régi szarkofágja, le kell bontani]

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.