Tech MTI 2020. február. 06. 21:03

Megtalálták a kihalt galápagosi óriásteknősök leszármazottait

A galápagosi óriásteknős két kihaltnak tekintett fajával rokonságban álló 30 óriásteknőst azonosítottak a kutatók egy tudományos expedíció keretében a csendes-óceáni szigetcsoporton.

A Galápagosi Nemzeti Park és a Galápagos-szigetek természeti kincseinek megóvásáért felelős Galapagos Conservancy bejelentése szerint egy fiatal nőstény közvetlen leszármazottja a Chelonoidis abingdonii fajnak, amelynek utolsó ismert példánya a 2012 júniusában, több mint 100 évesen elpusztult Magányos George volt. Az Izabella-sziget Wolf-vulkánjának térségét átkutató szakemberek továbbá az egykor a Floreana szigeten élt Chelonoidis niger fajjal rokonságban álló 11 hím és 18 nőstény óriásteknőst fedeztek fel.

GNPD

A kutatók azért választották ezt a területet, mert a hajdanán teknőshúst is fogyasztó bálnavadászok és kalózok állítólag itt dobálták ki a kifogott példányok egy részét, hogy könnyítsenek a rakományukon.

A galápagosi óriásteknősök is azon fajok között voltak, amelyeknek tanulmányozása segítette Charles Darwint, hogy evolúciós elméletét megalkossa a 19. században. Mára 11 óriásteknősfaj maradt a Galápagos-szigeteken, négy másik azóta halt ki, hogy az angol természettudós 1835-ben ellátogatott a szigetcsoportra.

GNPD

A 45 fős expedíciót vezető Washington Tapia korábban elmondta, a felfedezőút célja, hogy a fogságban való tenyésztésre alkalmas óriásteknősöket keressenek, remélve, hogy idővel sikerül újra benépesíteni a szigeteket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.