A galápagosi óriásteknős két kihaltnak tekintett fajával rokonságban álló 30 óriásteknőst azonosítottak a kutatók egy tudományos expedíció keretében a csendes-óceáni szigetcsoporton.
A Galápagosi Nemzeti Park és a Galápagos-szigetek természeti kincseinek megóvásáért felelős Galapagos Conservancy bejelentése szerint egy fiatal nőstény közvetlen leszármazottja a Chelonoidis abingdonii fajnak, amelynek utolsó ismert példánya a 2012 júniusában, több mint 100 évesen elpusztult Magányos George volt. Az Izabella-sziget Wolf-vulkánjának térségét átkutató szakemberek továbbá az egykor a Floreana szigeten élt Chelonoidis niger fajjal rokonságban álló 11 hím és 18 nőstény óriásteknőst fedeztek fel.
A kutatók azért választották ezt a területet, mert a hajdanán teknőshúst is fogyasztó bálnavadászok és kalózok állítólag itt dobálták ki a kifogott példányok egy részét, hogy könnyítsenek a rakományukon.
A galápagosi óriásteknősök is azon fajok között voltak, amelyeknek tanulmányozása segítette Charles Darwint, hogy evolúciós elméletét megalkossa a 19. században. Mára 11 óriásteknősfaj maradt a Galápagos-szigeteken, négy másik azóta halt ki, hogy az angol természettudós 1835-ben ellátogatott a szigetcsoportra.
A 45 fős expedíciót vezető Washington Tapia korábban elmondta, a felfedezőút célja, hogy a fogságban való tenyésztésre alkalmas óriásteknősöket keressenek, remélve, hogy idővel sikerül újra benépesíteni a szigeteket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.