Tech hvg.hu 2020. január. 29. 09:03

Ausztrál tudósok szerint áttörést értek el a koronavírussal kapcsolatos kutatásoknál

Ausztrál kutatóknak Kínán kívül, professzionális laborkörülmények közt sikerült kitenyészteniük az új koronavírust. A minta sokat segíthet a betegséggel való küzdelemben.

A világon elsőként ausztrál tudósoknak sikerült újraalkotniuk a kínai Vuhanból indult koronavírust. Kína szintén kutatásokat végez az új kórokozóval kapcsolatban, ám az ottani munka egyelőre nem jutott el erre a szintre.

A BBC cikke szerint az eredményeket Ausztrália megosztja majd az Egészségügyi Világszervezettel (WHO), amely szerintük további segítséget jelent a kórokozóval szembeni küzdelemben. Az eredményt "jelentős áttörésnek" tartják.

A vírus másolatát egy fertőzött betegtől származó szövetminta segítségével sikerült megalkotni. A minta múlt pénteken került a Melbourne-ben üzemelő Peter Doherty Intézet különleges laboratóriumába. A tudósok szerint a másolat további tesztekhez is felhasználható, például arra, működnek-e az eddig kifejlesztett ellenszerek.

A kutatás eredménye azért fontos, mert ezzel újfajta vizsgálatokat is lehet majd elvégezni, és amelyek által hamarabb, még a tünetek jelentkezése előtt kideríthető, elkapta-e valaki a betegséget. A kínai egészségügyi hatóságok szerint a kórokozó már az inkubációs periódus alatt is fertőz, de a WHO vizsgálatai ezt egyelőre nem erősítették meg. A kísérlet erre is választ adhat.

A SARS (súlyos akut légzőszervi szindróma) vírussal azonos családba tartozó új típusú koronavírus (nCoV-2019) influenzához hasonló tüneteket okoz, és súlyos légzőszervi panaszokkal járhat. A vírus okozta járvány valószínűleg egy vuhani piacon indult tavaly decemberben. A kutatók nemrég fotót közöltek a kórokozóról.

Kínában mostanra 132-re emelkedett a betegség miatt elhunytak száma. A bizonyítottan koronavírussal fertőzöttek száma pedig csaknem hatezer. Legalább 47 megerősített esetet jelentettek 16 országból, köztük Thaiföldről, Franciaországból, az Egyesült Államokból és Ausztráliából. Haláleset ugyancsak nem történt Kínán kívül.

A koronavírus terjedését erre a térképre kattintva ön is nyomon követheti.

Ha érdeklik a fejlemények, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.