Tech hvg.hu 2020. január. 20. 12:03

Az Európai Bizottság szerint túl kockázatos módszer, ezért betiltanák az arcfelismerést egy időre

Egy kiszivárgott dokumentum szerint az Európai Bizottság (EB) szeretné jobban megismerni az arcfelismerés mögötti technológiát és hatását. Amíg a biztosok komolyabban is végiggondolják a lehetséges következményeket, átmenetileg betiltanák annak használatát.

Nyugtalanok az EU új vezetői az arcfelismerés technológiája miatt, ezért átmenetileg minden nyilvános helyről (köztük bevásárlóközpontokból és vasútállomásokról) száműznék azt. A cél az uniós lakosság totális megfigyelésének elkerülése és a kockázatok megelőzése – írta a BBC, amely szerint minderről egy kiszivárgott javaslat alapján tudni.

A tervezetet Margrethe Vestager, az Európai Bizottság (EB) digitális korszakért felelős ügyvezető alelnöke, valamint a belső piacokért felelős uniós biztos, Thierry Breton jegyzik. Ők úgy vélik: a technológia alapos kiismerésére van szükség, illetve az azzal kapcsolatos hatások elemzésére. Amíg ezek elkészülnek (várhatóan néhány év elegendő lesz rá), az uniós döntéshozók az arcfelismerés átmeneti betiltását javasolják.

Az egyelőre vázlat formájában létező dokumentum a 2018 májusában életbe lépett uniós adatvédelmi rendeletet, a GDPR-t (General Data Protection Regulation) veszi alapul.

Mindent látnak. Mindent is.
Shutterstock

Az arcfelismerés a világ majdnem minden részén alkalmazott technológia. Legismertebb kormányzati alkalmazója talán Kína, ahol például egy ideje új mobilt is csak szoftveres arcazonosítás után lehet vásárolni. Mind Kínában, mint a világ más országaiban a hatóságok azt hangsúlyozzák, biztonsági okok miatt élnek a technológia adta lehetőségekkel. De az arcfelismerés a kereskedelmi egységek számára is érdekes: amerikai boltok még több helyen bevezetnék, hogy a vásárló számára azonnal személyre szabott ajánlatokat tudjanak megjeleníteni, és fokozzák az egy-egy termékre irányuló figyelmet.

Az EU új vezetőinek főleg ezzel van gondjuk, az adott személyről egész profilt alkotó rendszerek ugyanis hibázhatnak, támadhatók, a begyűjtött adatok pedig – például egy sikeres hackertámadás után – ellophatók. A kockázatok kiértékelése reményeik szerint olyan változásokat is eredményezhet, amellyel elkerülhetők a fenti problémák. A javaslatban említik is, hogy a vizsgálati időszak alatt új (az állampolgárt és adatait védő) eljárások kidolgozására lehet szükség.

A valószínűleg már februárban Ursula von der Leyen elnök elé terjesztendő dokumentumban arról is szólnak, hogy az adatvédelmi kockázat kiértékelése nem a technológiai fejlődés lassítását célozza, ellenkezőleg: az EU e téren is szeretné megelőzni a régió többi tagját, de ha lehet, nem minden áron.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.