Tech MTI 2020. január. 19. 17:33

Tízezrével hullanak el a madarak a klímaváltozás miatt

Tömeges madárpusztulást okoztak a klímaváltozás miatti hőhullámok a Csendes-óceánban. Több tízezer madarat sodort ki a víz 2015 közepe és 2016 eleje között az Egyesült Államok nyugati partjaira és Alaszka partvidékeire.

A kutatóknak sikerült megtalálniuk a lummák (Uria aalge) pusztulásának okait: a vizek hőmérséklet-emelkedése miatt bekövetkezett táplálékhiány áll a háttérben. Eredményeikről a PLOS One című tudományos folyóiratban számoltak be.

A Csendes-óceán partjainál 2014 és 2016 között szokatlanul meleg, nagy víztömeg volt megfigyelhető, amely a blob (massza) nevet kapta. A madárhullás részleteit John Piatt, az amerikai Földtani Intézet Alaszkai Kutatóközpontjának munkatársa és kutatócsoportja vizsgálta, amely elemezte a lummák költőkolóniáinak szaporodási arányait is.

A madárpusztulási hullám idején több mint 60 ezer haldokló vagy már elpusztult lummát sodort partra az óceán.

A régióban összesen egymillió madár hullott el, Alaszkában a szokásosnál ezerszer is több madártetemet találtak. Ráadásul 2015 és 2017 között rekordszámú kolóniában nem jött világra utód.

A kutatók eredményei szerint a tengeri hőhullámok csökkentették a planktonok mennyiségét és minőségét, ennek következtében csökkent az ezzel táplálkozó halak, a lummák zsákmányának száma. A melegebb vizekben a halak anyagcseréje is felgyorsul, így a ragadozóhalaknak több zsákmányra volt szükségük, és ez is csökkentette a tengeri madarak rendelkezésére álló halak számát.

Más élőlényeket is érint a probléma – mondta Kevin Trenberth, az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal szakértője, aki kutatócsoportjával az óceánok globális felmelegedéséről készített tanulmányt. Többek között 100 millió közönséges tőkehal, valamint bálna is szenvedett a meleg víztömeg hatásaitól. Ez a tömeges lummapusztulás az Egyesült Államok partjainál csak egy "ízelítő" abból, milyen következményekkel járhat az óceánok hőmérsékletének emelkedése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.