Tech hvg.hu 2020. január. 06. 07:03

Az USA kormánya megtiltotta, hogy bárki spéci mesterséges intelligenciát adjon el Kínának

Az Egyesült Államok nem örülne, ha Kína amerikai elemeket felhasználva tenne szert behozhatatlan előnyre a mesterséges intelligencia terén. Első körben az objektumfelismerésnél hasznos szoftverelemekre vezetnek be exporttilalmat.

Egyelőre úgy tűnik, a 2020-as évben sem arról fog szólni, hogy az Egyesült Államok és Kína kapcsolata enyhülne. Az amerikai kormányzat ugyanis bejelentette: új korlátozásokat vezetnek be a mesterséges intelligencia exportjáben.

A tilalom január 6-án, vagyis a mai napon lép életbe, méghozzá a 2018-ban megalkotott exportfelügyeleti törvény (ECRA) alapján. Az ECRA előírja a kormány számára, hogy vizsgálja meg, miként korlátozhatja azoknak a technológiáknak az exportját, amelyek az Egyesült Államok nemzetbiztonsága szempontjából kiemelten fontosak lehetnek.

MaxPixel

A mostani tilalom – jegyzi meg a The Verge – ugyanakkor nem minden, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó szoftverre vonatkozik. Olyannyira nem, hogy első körben csak azoknak a programoknak a kivitelét korlátozzák, amelyek a – gépi tanuláshoz nélkülözhetetlen – neurális hálózat segítségével fedeznek fel bizonyos objektumokat a térképen, például házakat vagy épp autókat. A korlátozás ezek közül is azokra a szoftverekre lesz érvényes, amelynek van grafikus felhasználói felülete. Az ugyanis nagyban megkönnyíti a használatukat a nem műszaki felhasználók számára.

A Reuters szerint a vállalatoknak engedélyt kell kérniük, ha ilyen szoftvert akarnak exportálni, kivéve, ha a célállomás Kanada.

DigitalGlobe / NatoShape

A fent említett szoftverek lényegében a műholdas felvételek feldolgozását gyorsítják meg. A nagy mennyiségű adatot a gépi tanulás segítségével sokkal könnyebben lehet feldolgozni. Megfigyelhetők velük az erdőtüzek, de a nagy kereskedelmi hajók is. És persze a katonai hírszerzés is egyre nagyobb hasznukat veheti. Utóbbi csoportba tartozik például az Egyesült Államok Sentinel nevű fejlesztése, amely a katonai csapatok vagy rakéták mozgását figyeli, és jelezheti, ha egy bizonyos területet érdemes lenne alaposabban megvizsgálni.

Hogy milyen hatása lesz a tilalomnak, azt egyelőre nem tudni, de könnyen lehet, hogy Kína simán megkerüli a tiltást. A fejlesztésekhez tartozó kutatások ugyanis szabadon elérhetők, így azt felhasználva könnyen fejleszthetnek maguknak hasonló technológiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.