Tech hvg.hu 2019. december. 18. 11:03

Felküldenek az űrbe egy kis robotot, hogy lehozzon egy 100 kilós szemetet

Az Európai Űrügynökség egy olyan missziót tervez, amelynek keretében űrszemetet távolítanak el Föld körüli pályáról. Nem az összeset szedik össze, most csak egy darabért mennek.

Rengeteg űrszemét kering a fejünk fölött, melyek között hatalmas darabok is akadnak. Ilyen például az Európai Űrügynökség Vespa nevű modulja, amely 2013 óta lebeg Föld körüli pályán. Egyelőre nem jelent veszélyt, de az ESA úgy látja, időszerű lenne eltávolítani, hiszen a közeljövőben több cég is műholdakat szeretne pályára állítani.

Emiatt pedig félő, hogy a használaton kívüli modul nekiütközik valamelyiknek.

Az űrügynökség hétfői bejelentése szerint a több mint 100 kilogrammot nyomó Vespa modult egy svájci startuppal együtt, a ClearSpace-szel befogják, majd megsemmisítik. Utóbbihoz egy másik űrjárművet terveznek felbocsátani, amely négy karjával az atmoszférába löki a modult, hogy zuhanni kezdjen, és végül elégjen.

Az ESA szerint 2025-re tervezett űrmisszió az első olyan, amely a világűrben hagyott hulladékok begyűjtését tűzte ki céljául. A projekthez használt űrszondát előbb 500 kilométeres magasságba juttatják. Ha a teszt sikeresnek bizonyult, a szerkezet tovább emelkedik, majd a modulhoz közelítve megragadja azt.

A missziót nem egyetlen szemétdarab eltávolítása miatt akarják megvalósítani, az ESA később újabb űreszközöket tervez felbocsátani, azonos okból. A csaknem 120 millió eurós projekt előkészületei jövő márciusban kezdődnek. Átlagosan egyébként 1-2 tonna űrszemét hullik vissza a Földre, mármint naponta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.