A tudósoknak egyelőre nem sikerült megállapítaniuk, hogy farkassal vagy kutyával van-e dolguk, a DNS-vizsgálat ugyanis nem jutott eredményre.
Igen különleges leletre bukkantak a tudósok még 2018 nyarán a szibériai Jakutszk városánál, az Ingyigirka folyóhoz közel. Egy 18 ezer éve elpusztult kölyökkutya maradványait emelték ki a fagyos talajból, amelynek a körülmények miatt a teljes teste, a tejfogazata, az orra és a szőrzete is épségben megmaradt.
A hím állat alig két hónapos volt, amikor elpusztult. A svéd Paleogenetikai Központ (Swedish Centre for Palaeogenetics, CPG) kutatói DNS-vizsgálattal próbálták megállapítani, hogy melyik fajhoz tartozhatott, ám nemrég kiderült, nem tudják meghatározni, hogy farkassal vagy kutyával van-e dolguk – írja a Siberian Times. A tudósok számára emellett az is kérdés, hogy mi végezhetett az állattal.
A lelet a svéd kutatókat is felcsigázta, ugyanis már az első DNS-vizsgálat képes kimutatni, hogy melyik fajhoz tartozik egy adott állat. Dogor esetében – így nevezték el a kölyköt az orosz szakemberek – azonban ez nem vezetett eredményre.
We now have some news on the 18,000 year old #wolf or #dog puppy.
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) November 25, 2019
Genome analyses shows it's a male. So we asked our Russian colleagues to name it...
Thus, the name of the puppy is Dogor!
Dogor is a Yakutian word for "friend", which seems very suitable. pic.twitter.com/epIz8mEpVW
Mindez azt is jelentheti, hogy sikerült megtalálni a kutya és a farkas közös ősét – bár a tudósok ezen a téren egyelőre óvatosságra intenek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.