Az iFixit csapata nem tagadhatta meg önmagát, kíváncsiak voltak arra, mennyire könnyen (vagy nehezen) javítható az új 16”-os MacBook Pro.
A napokban jelentették be az Apple legújabb laptopját, a 16”-os MacBook Prót, amelynek egyik érdekessége, hogy a gyártó – meghallgatva a felhasználói panaszokat – visszatért a hagyományosabb billentyűzetre. A legújabb eszközök szétszedésében (teardown) jeleskedő iFixit-csapat azonban nemcsak erre volt kíváncsi, hanem arra is, hogy mennyire könnyen javítható az újdonság.
Ami már az első ránézésre feltűnt: a 16”-os MacBook pro szinte ugyanolyan, mint 15”-es elődje, ami arra utal, hogy trükkös megoldásokra volt szükség ahhoz, hogy ugyanolyan kompakt kialakítású legyen a végeredmény.
A teardown során kiderült, hogy a régi gyökereihez visszatért billentyűzet kevésbé jól cserélhető. A nagyobb akkumulátorkapacitás hátterében nem új forma vagy elrendezés áll, hanem annak köszönhető, hogy kissé vastagabb lett az akku. A hűtőborda is nagyobb, akárcsak a ventilátorok, összességében is jobb az eszköz hőkezelése, amire szükség is van egy ilyen nagyteljesítményű laptopnál.
Az iFixiteseket ezúttal persze a javíthatóság érdekelte, és siralmas eredmény született: a maximális 10 pontból (nagyon könnyű javíthatóság) mindössze egyetlen pontot tudtak adni a készüléknek. Pozitívumként csak a trackpad könnyű cserélhetőségét tudták megemlíteni. Azt viszont nehezményezték, hogy bár kisebb komponensek modulárisak, a processzor, a RAM és a flash memória is oda van ragasztva az alaplapra. Rögzítésük miatt csak nagyon nehezen lehet cserélni a billentyűzetet, az akkumulátort, a hangszórót, a Touch Bart. Az ujjlenyomat-olvasó (Touch ID) benne van a bekapcsológombban, emellett az alaplaphoz van rögzítve, és ez is fölöttébb megnehezíti a javítását/cseréjét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.