Tech hvg.hu 2019. november. 15. 08:33

Velence víz alatt, a polgármester szerint a klímaváltozás az oka

Ötven éve nem sújtotta olyan áradás Velencét, mint amivel most kényszerült szembesülni az olasz város. A Szent Márk tér gyakorlatilag elesett.

Sok éve nem látott áradással kényszerülnek megküzdenie Velence lakói, ahol több mint 50 éve nem tapasztaltak hasonlót – írta a BBC, amely szerint utoljára 1966-ban volt magasabb a vízállás. Akkor 1,94 métert mértek, a víz most "csak" 1,87 méteren tetőzött.

MTI/AP/Luca Bruno
MTI/EPA-ANSA/Andrea Merola

Az áradásról készült képek tanúsága szerint Velence ikonikus helyszínén, a Szent Márk téren is súlyos helyzet alakult ki. A BBC azt írja, a Szent Márk-székesegyházban is áll a víz.

MTI/EPA-ANSA/Andrea Merola
MTI / EPA / Andrea Merola

Luigi Brugnaro polgármester úgy fogalmazott, katasztrófa érte őket, amely maradandó nyomot hagyhat városukon. A polgármester szerint drámai a helyzet, az anyagi károk jelentősek. Brugnaro azt is mondta, hogy az áradás a klímaváltozás eredménye.

Velencében 15 évvel ezelőtt elkezdődött ugyan egy védőgátrendszer építése, de az 5 és fél milliárd euróba kerülő fejlesztés félbemaradt. A projektet korrupciós botrányok is övezték.

A meteorológusok szerint a következő napokban újabb esőzések várhatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Paul Hawken: Visszafordítható

A klímaváltozás kapcsán megjelenő riasztó hírekkel szembesülve nehéz átlátni, hogy mit tehetünk a válság elhárításáért a kormányok, települések, vállalatok és az egyének szintjén. A Visszafordítható segít minket az eligazodásban: a Project Drawdown keretében elismert kutatók, tettre kész szakemberek, elkötelezett politikusok a világ minden tájáról egy tudományosan alátámasztott, gazdaságilag rentábilis, előremutató javaslatcsomagot készítettek a klímakatasztrófa megállítására.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.