A Torontói Egyetem kutatói több száz, az égésgátló anyagokról szóló tanulmányt vizsgáltak át, és kiderült, ezek a matériák sokkal nagyobb hatással lehetnek az életünkre, mint azt elsőre gondolnánk.
Az elmúlt években számtalan tanulmány igyekezett fényt deríteni arra, hogy a különböző égésgátló szerek milyen hatással vannak az ember egészségére. Az Oregon Állami Egyetem kutatói például összefüggést találtak a gyermekek viselkedése és az anyag jelenléte között. Megfigyelésük szerint azok, akik jelentős mennyiségű ilyen szernek voltak kitéve, agresszívebbek és hiperaktívabbak is voltak, mint társaik. Egy frissen megjelent tanulmány az elmúlt években kiadott publikációk alapján vizsgálódott, szerzői már-már kétsébeejtő eredményre jutottak.
Az Environmental Science and Technology Letters című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint lénygében a világ minden pontján jelen vannak az égésgátló szerek. A hétköznapokban olyan tárgyakban vesznek bennünket körbe, mint az autó, a televízió vagy épp a kanapé. Miriam Diamond, a Torontói Egyetem tudósa, a tanulmány társszerzője rámutatott: ezek a vegyi anyagok még a világ olyan távoli pontján is megtalálhatók, mint a sarkvidék levegője vagy az ott található üledék.
A tanulmány szerzői szerint ez azért problémás, mert
óvakodnunk kellene az égésgátló anyagok használatától.
Hiszen alig ismerjük őket, a kanadai tudósok szerint még sok vizsgálatra lenne szükség, hogy megértsük az ember egészségére gyakorolt tényleges hatásukat.
Az Earther beszámolója szerint Diamond úgy véli, a legnagyobb probléma, hogy ezek az anyagok tovább terhelik az éghajlatváltozás és a számos toxikus anyagtól már egyébként is szenvedő környezetet. A gyártók viszont gyakran anélkül cserélik le az egyik égésgátló szert a másikra, hogy pontosan tudnánk, egyik vagy másik milyen veszélyt jelenthet az az emberre vagy a környezetre nézve. A szakember szerint éppen ezért itt az ideje, hogy alternatív lehetőséget találjanak az égésgátló szerek kiváltására.
Diamond szerint amíg ez nem történik meg, egyetlen módon lehet csak megóvni magunkat ezektől az anyagoktól: kevesebbet kell vásárolnunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.