Nyugodtan nevezhető politikai véleményformálásnak, amit a Google és a Facebook csinál – mondta a Figyelőnek az igazságügyi miniszter.
Varga Juditot a lap arról kérdezte, hogyan lehet a Facebookot és a Google-t, valamint a hozzájuk hasonló techóriások működését szabályozni. Az igazságügyi tárca vezetője azt mondta, az átláthatósági kritériumok és az alapvető emberi jogok érvényesülését szeretnék viszontlátni. A nehézséget ennek kikényszerítésében az okozza, hogy az efféle vállalatok globálisak, hatalmasak, a működésük pedig nem köthető országhatárokhoz, nemzeti jogrendszerekhez.
"Amikor a közösségi oldalak elindultak a 2000-es évek elején, a különböző vélemények, nézőpontok megjelenése miatt sokan a szólásszabadság és a demokrácia megvalósítóiként tekintettek rájuk. Az emberek bizalommal voltak irántuk, egyre több titkukat, adatukat osztották meg a virtuális térben. Időközben azonban olyan jelenségekre lettek figyelmesek – például az adatvédelmi szabályok áthágására – amelyek miatt ez a bizalom megrendült" – magyarázta Varga Judit, aki szerint az ugyanakkor üdvözlendő, hogy a Facebooknak például van már magatartási kódexe, és indultak a terrorista tartalmak terjesztésének megakadályozására irányuló kezdeményezések is.
Varga Judit államtitkár nyolc beosztottjával Facebook-hirdetésben panaszkodik a Facebookra
Az európai sajtó válogatott képviselőit hívta Dublinba a Facebook, hogy megmutassa a európai parlamenti választásokba való beavatkozás elhárításán dolgozó irányítási központját. Magyarországról csak a HVG lehetett ott, amikor a cég munkatársai a nyitott nap alkalmából igyekeztek mindent megtenni, hogy semmi érdemit ne lehessen látni.
A tárcavezető szerint ugyanakkor a techcégek a "megosztásra" való hivatkozással kibújnak az egyes országok tartalomszolgáltatási szabályai alól. Varga úgy látja, hogy az egyértelműen agresszív, ízléstelen tartalmak szűrése indokolt, de ma már a politikai töltetűeket is rostálják.
"Mára általánossá vált, hogy nemcsak azokat >>büntetik<<, akik feltöltik, megosztják ezeket az információkat, hanem azokat is, akik kiállnak mellettük. Ezt nyugodtan vehetjük politikai véleményformálásnak.
Ez már túlmutat e techóriások gazdasági tevékenységén, az információ megosztásán, a tartalmak elérhetővé tételén vagy a szólásszabadság közösségi térben való támogatásán."
A Fidesz gyilkos kampánygépet csinált a Facebookból, és most retteg, hogy elveszíti
Bajba került a Facebook, mert sokan a számlájára írják az illiberális erők felemelkedését. Bár a szemrehányás túlzó, Magyarországon tetten érhető a választók masszív befolyásolása az internetes óriás felületén. A kormánynak kedves médiatermékek szinte szőnyegbombázást hajtottak végre a 2018-as választások előtti pár hétben.
A kérdező ezen a ponton megjegyezte, hogy a téma kényes, hiszen Vargát és a magyar kormányzatot már annak felvetése miatt a véleményszabadság korlátozásával támadják. A miniszter erre úgy reagált, hogy ők valójában a techóriások által gyakorolt cenzúrát szeretnék megvizsgálni, a cél pedig a magyar felhasználók szólásszabadságának védelme.
Beszélt Varga Judit a kinevezése után bejelentett, a közösségi oldalakat vizsgáló munkacsoport feladatairól is. Azt mondta, a testület ősztől dolgozik, és nem szabályozást alkot majd, hanem a jogi körülményeket vizsgálja majd. "Nem tudjuk ugyanis, hogy hová kerülnek az adataink, valamint azt, hogy az állampolgárok véleményét, álláspontját adott esetben milyen alapon korlátozzák."
Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.