Egy új, addig ismeretlen terület felfedezése általában örömhír a tudósok számára, Oroszországban ezúttal mégsem ünnepelnek. Ennek pedig a klímaváltozás az oka.
Ahogy feltehetően a világ legtöbb pontján, úgy Oroszország fagyos részein is akadnak még területek, melyek ismeretlenek az emberek számára. Egy csapatnyi kutató nemrég rábukkant öt kisebb szigetre a Jeges-tengeren, a Novaja Zemlja és a Ferenc József-föld szigetcsoportok közelében. Egy ilyen felfedezés többnyire ünneplésre adna okot, de ez most nincs így,
a szigetek ugyanis a klímaváltozás hatására váltak láthatóvá.
Az, hogy a területen több kisebb sziget is húzódhat, 2016-ban kezdte foglalkoztani a szakértőket, miután egy hallgató a témában írt szakdolgozatához műholdfelvételeket elemzett. A napokban az orosz védelmi minisztérium megerősítette, hogy a szigetek léteznek, azóta pedig a topográfiai méréseket is elvégezték. Ezek szerint a legkisebb sziget területe 900, a legnagyobbé 54 500 négyzetméterre tehető.
[2050-re úgy megváltozik a klímánk, hogy visszasírjuk majd a régi időket]
A Nansen-gleccsertől nem messze fekvő szigetekről úgy tartják, azért maradtak eddig felfedezetlenek, mert vastag jég borította be azokat. A szokatlan meleg miatt a gleccser azonban gyors olvadásnak indult, így az addig ismeretlen területek egyszerűen előbukkantak – írta az IFL Science.
A sarkvidékeken számos furcsa időjárási jelenség volt tapasztalható idén, és itt most nem csak a hőségre érdemes gondolni. Ilyen például, hogy a klímatudósok nemrég villámlást regisztráltak itt, ami több mint szokatlan, mintha valami nem lenne rendben a bolygóval. Talán ez is jelzés, hogy a klímakatasztrófa nincs is olyan messze, csak mi szeretnénk azt hinni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.