Tech hvg.hu 2019. augusztus. 17. 12:03

Ez a mesterséges intelligencia 5 évvel korábban jelezheti a mellrák kialakulását

Az eddiginél jóval "igazsásgosabb" lett az a mesterséges intelligencián alapuló mammográfiai vizsgálat, amit a Massachusettsi Műszaki Egyetem szakemberei dolgoztak ki.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a mellrák az egyik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében. Évente mintegy 2,1 millió nőt érint (világszerte), és szintén ez okozza a legtöbb halálesetet a rákos megbetegedések közül. 2018-ban a becsélsek szerint nagyjából 627 ezer nő halt meg emlőrákban, ami a nők esetében a rákos halálesetek 15 százalékát teszi ki. Ahhoz, hogy a betegség minél nagyobb eséllyel gyógyítható legyen, a diagnózis minél korábbi felállítására van szükség. Ebben segíthet most a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) komputertudomány és mesterséges intelligencia (CSAIL) részlegének legújabb fejlesztése.

A szakemberek egy olyan, a mélytanuláson alapuló mesterséges intelligenciát hoztak létre, ami képes az emlőrákot a kialakulása előtt akár öt évvel is jelezni. Az MIT CSAIL kutatóinak fejlesztése jóval pontosabb lehet a korábbi, hasonló projektekben kidolgozott modellekhez képest, mert igyekeztek kiküszöbölni az azokban előforduló torzításokat.

MIT CSAIL

Sok esetben a számítások alapját jelentő adatok túlnyomó része a fehér betegpopulációtól származott, holott a fekete nők 42 százalékkal nagyobb eséllyel halnak meg az emlőrák következtében, mint fehér társaik. Éppen ezért a mostani modellt úgy tervezték meg, hogy a mesterséges intelligencia ugyanolyan pontosan tudjon "jósolni" a fehér és a fekete bőrszínű betegek esetében is. A kutatók a rendszert már eleve erre alapozva tervezték meg, mert úgy látták, a kisebbségek "nincsenek jelen" a mélytanuló modellek kialakításában.

A szoftvert a mammográfiai eredmények és a betegség kimenetelének adataival kezdték el "tanítani". A gép több mint 60 ezer beteg több mint 90 ezer mammográfiai felvételét nézte át, majd próbált meg valamilyen összefüggést találni az adatok között.

A projekt célja, hogy segítségen a diagnózis felállításában és a terápia mielőbbi megkezdésében.

Ha értesülni szeretne az orvostudomány újabb eredményeiről, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.