Több ezer ember zarándokol most egy buddhista templomhoz, ami a rendkívüli aszályok miatt ismét láthatóvá vált Lopburi város mellett, Thaiföldön.
A templom és környezete egy gát építése miatt került víz alá húsz évvel ezelőtt, a mostani aszályokkal sújtott száraz évszakban viszont kiszáradt a köré épített víztározó. A jelenségről az IFL Science is írt.
Az egykor kulturális központként működő templom látogatóit repedezett föld és elpusztult halak maradványai fogadják. De ez nem riasztja vissza a zarándokokat és a buddhista szerzeteseket: az épület romjai között lévő 4 méter magas, fej nélküli Buddha-szobrot hagyományosan feldíszítették és imádkoznak is körülötte.
Drought reveals lost temple in Thailand submerged by dam https://t.co/k6za3uwzVF pic.twitter.com/lEdM5vUqtJ
— Reuters Top News (@Reuters) August 6, 2019
Bár a templom előkerülése öröm, többen aggodalmukat fejezték ki a rendkívüli aszály miatt. A víztározó, amiben a templom áll, 4 tartomány közel 530 ezer hektárnyi termőföldjét látja el öntözővízzel. A jelenlegi kapacitása csak 1200 hektár.
A helyi meteorológiai osztály szerint Thaiföldön az elmúlt évtized legsúlyosabb szárazsága áll fenn, a gátak vízszintje pedig messze elmarad az átlagostól. Már az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének legfrissebb jelentésében is kardinális problémaként szerepel az egyre nagyobb ütemben fogyó vízkészlet és a termőterületek elsivatagosodása, ami Európát is nagy mértékben érinti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákkal Facebook-oldalát.