Tech hvg.hu 2019. augusztus. 08. 11:33

Csont nélkül: Elon Musk hajója összehozta a tökéletes rakétaelkapást

Az űrből visszahulló Falcon-rakéta egy darabját egyszer már elkapta a SpaceX hajója, de most szépítettek a műveleten.

A korábbinál is sokkal nagyobb sikert könyvelt el a SpaceX űrvállalat egy hajója: a vízi jármű megint elkapott egy visszahulló rakétadarabot, de a mostani (szinte) a háló közepén landolt.

Az Elon Musk-féle űrprogramhoz tartozó hajón egy hatalmas háló található, hogy a kilövések után visszaérkező orrkúpot befogja, mielőtt a szerkezet a vízbe hullik. Az elemet le lehet gyártani, vagyis alapvetően pótolható, ám rendkívül drága: ez az "aprócska" rész is 6 millió dollárjába kerül a vállalatnak, amit értelemszerűen nem akarnak mindig kifizetni.

A művelet most június végén sikerült először, a rakéta mindaddig a vízbe hullott. Ezzel az a gond, hogy a sósság miatt a borítás gyorsan károsodni kezd, így a hajó legénységének nem csak ügyesen kell kormányoznia, az idő is sürgeti őket. A rakétán ejtőernyő található, amely valamelyest lassítja a szerkezet zuhanását, megállítani azonban nem tudja.

Elon Musk hónapokkal korábban tett nyilatkozatában úgy fogalmazott, a kilövéssel kapcsolatos kísérletek egyik fontos szabálya, hogy a költségeket, ahol csak lehet, minimalizálni kell.

A hajó most úgy kapta el a szerkezetet, hogy a rakéta szinte pontosan a háló közepén landolt:

Egyébként nem a SpaceX ez egyedüli vállalat, amely kissé őrült módszerrel igyekszik újrahasznosítani a rakétáit. A Rocket Labnál egy helikoptert használnak erre, amely a ráerősített kampóval fogja be az ejtőernyővel ereszkedő szerkezetet. Legalábbis így szól a terv, mert a gyakorlatban még nem próbálták ki.

Nem olyan elegáns, mint a SpaceX-é, de azért ez sem rossz, na.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.