Tech Balogh Csaba 2019. augusztus. 08. 08:03

Leverte a Samsung a Huaweit és az Apple-t egy új netsebességtesztben

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Negyven országban több ezer telefonkészülék bevonásával végzett méréseket az OpenSignal technológiai elemzőcég, hogy kiderítse, mennyire számít a mobilnetezésben az, hogy milyen típusú mobilunk van.

Fontos a szolgáltató hálózatának minősége, de az sem mindegy, milyen telefonnal csatlakozunk rá – így summázható az OpenSignal friss jelentése. Az idei második negyedévben végzett mérés – a vállalat által egyébként rendszeresen elismert – hazai hálózatokra nem terjedt ki, de az eredmények így is érdekesek.

A vizsgált országok 48 százalékában lényegében nem volt készüléktípusonként mérhető különbség a mobilinternet sebességében. Az országok 35 százalékában (14 államban) a samsungosok tudtak gyorsabban netezni. A huaweiesek és az iPhone-osok 17,5-17,5 százalékban (azaz 7-7 országban) bizonyultak leggyorsabbnak.

További érdekességeket rejt a jelentés, ha kategóriákra (árszintekre) bontjuk le a letöltési sebességről szerzett tapasztalatokat. Az OpenSignal szerint a felső kategóriában a Samsung telefonjait (26,6 Mbps) érdemes választani az Apple (25,1 Mbps) és a Huawei (24,4 Mbps) mobiljaival szemben. A középkategóriában már az olcsóbb iPhone-ok bizonyultak a leggyorsabbnak. A legolcsóbban beszerezhető mobilok esetében pedig, úgy tűnik, a Huawei a nyerő.

OpenSignal

Bár ekkora letöltési sebességbéli különbség nem tűnik nagynak, a tanulmány rámutat: a folyamatosan online alkalmazások, például a játékok esetében már okozhat különbségeket a felhasználói élményben. Ahogy a válaszidő is – az időintervallum, amely alatt egy adatcsomag a forrástól elér a címzetthez –, amely nem meglepő módon a csúcskészülékeknél sokkal alacsonyabb. Az elemzés szerint a késleltetésbéli különbségeket gyakran az is múlhat, hogy ki nyer egy mobiljátékos párharcban, vagy ki kerül előrébb a ranglistán. (Az 5G egyik előnye éppen itt mutatkozik majd meg.)

OpenSignal

Az OpenSignal tanulmánya rámutat: a különbségek okát a gyártók által használt különféle hardverelemek (pl. chipsetek és antennák), illetve intelligens szoftveres technológiák (pl. sávok összevonásának képessége) okozzák.

Bár ebbe a tanulmányba nem került bele Magyarország, az elemzőcég a legtöbb országban, így nálunk is figyelemmel kíséri a mobilinternet általános minőségét. Az idei második negyedévre vonatkozó adatok szerint a hazai mobilnet továbbra is az élmezőnyben szerepel, a szolgáltatás más téren fejlettebb országénál is jobb.

OpenSignal

Ha máskor is tudni szeretne mobilnetes hírekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.