Tech hvg.hu 2019. augusztus. 01. 10:33

Rubik Ernő sosem lottózik, mert pontosan tisztában van az esélyekkel

Rubik Ernő 29 éves volt, amikor ötletes kockajátéka elkezdte meghódítani a világot, és rövidesen milliók kedvencévé vált. A hirtelen jött siker miatt azonban később sem változtatott életén.

Interjút készített a The Telegraph az egyik leghíresebb magyarral, a bűvös Rubik-kocka megalkotójával, Rubik Ernővel. A feltaláló nemrég ünnepelte 75. születésnapját, a lap is ez alkalomból ült le vele beszélgetni – többek közt családról, szerencsejátékról és a kocka hozta sikerekről.

Rubik az interjúban beszélt arról is, hogy csupán 29 esztendős volt, amikor a játék nemzetközi forgalmazása megkezdődött. (Magyarországon hamarabb, már 1977-ben kiadták.) A globális terjesztésnek köszönhetően az alkotó egy csapásra ismert lett, de itteni életét azután sem adta fel, hogy a nevét már egy világ ismerte: jelenleg is Budapesten él feleségével. Négy felnőtt gyermek édesapja, akik az évek során hat unokával ajándékozták meg.

Elmondta, hogy számtalan munkakörben dolgozott élete során, ezek közt ráadásul sok olyan is volt, melyekért nem kapott fizetést. Saját bevallása szerint nem tartja magát sem spórolosnak, sem költekezőnek, ugyanakkor nem titkolta: hozott pénzügyileg rossz döntéseket. Felesleges dolgokat azonban nem vásárol, a beszerzős szerepet ugyanis felesége öltötte magára, aki Rubik szerint sosem követ el hibákat.

[Rövid életrajz: nemrég ünnepelte 75. születésnapját a bűvös kocka atyja]

Rubik arról is vallott, hogy a kocka megszületése és elterjedése után sem szórta a pénzt, ami részben természetének köszönhető: mindig ügyel rá, hogy a kiadásai ne haladják meg a bevételét. Szerencsejátékra például nem is költ (bár az interjúban nem írják, de feltehetően a lottóról van szó), mert pontosan tudja, mekkora a valószínűsége, hogy nyer. És hát elég kicsi. (Ha beírja a lottószámait erre a weboldalra, megnézheti, önnek mikor lett volna telitalálata.)

Az 1944-ben született játéktervező jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára, igazgatja a Rubik Stúdiót, de játékszoftverek fejlesztésével és az építészeti témákkal is szívesen foglalkozik. (Rubik 1967-ben építészmérnökként végzett a BME Építészmérnöki Karán.)

A feltaláló azt is elmondta, hogy a kocka megszületésekor hetekig ő sem értette, hogyan tudná kirakni, valahányszor belekezdett, rá kellett jönnie, hogy bonyolult dolgot alkotott. Rubik Ernőnek először egy hónapba telt, míg megoldotta saját találmánya rejtélyét.

[Látta már a focistát, aki a háta mögött rakja ki a Rubik-kockát? Itt megnézheti – videó]

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.