Tech hvg.hu 2019. július. 30. 12:03

Bizonyították: a fák nem hagyják meghalni egymást

Nincs lombkoronája, sem ágai, mégis él az a fatörzs, amelyre Új-Zélandon bukkantak kutatók. A különös jelenség oka a föld alatt keresendő.

Azt már régóta tudjuk, hogy a fák segítségével átvészelhető a klímaváltozás. Sőt: ha elég sokat ültetnénk belőlük, akár az egész folyamat visszafordítható lenne. A működésükről viszont még mindig kevés ismerettel rendelkezünk, amit egy új jelenség is megerősít.

Két kutató Új-Zélandon kirándult, amikor egy különös fatörzsre bukkantak. Nem volt lombkoronája, ágak sem nőttek rajta, így pedig levelek sem borították. A darab ennek ellenére életben van, mi több, a helyzethez képest egész jó egészségnek örvend – írja a Gizmodo.

Sebastian Leuzinger

Eleinte a felfedezői, Sebastian Leuzinger és Martin Bader sem értették a dolgot, ám közelebbről megvizsgálva rájöttek, mivel állnak szemben: a csonk a környező fák gyökereihez kapcsolódva jut nélkülözhetetlen tápanyagokhoz, amik segítik, hogy ne száradjon ki.

A kutatók szerint a jelenség több mint szokatlan, hiszen a fákat általában önálló rendszerként azonosítjuk, nem pedig egymást segítő ökoszisztémaként. Ha azonban a föld alatt zajló folyamatokat is figyelembe vesszük, akár meglepő dolgokra is bukkanhatunk – mint ahogy az ennél a törzsnél is történt.

Leuzinger és társa úgy véli, azzal, hogy a tönk maradványai más fákhoz kapcsolódnak, lehetővé válik az erőforrások megosztása, mint például a víz, a szén, de a kapcsolódás az ásványi anyagok áramoltatását is biztosítja. A kutatók szerint ez a fajta szimbiotikus elrendeződés alapjaiban változtathatja meg koncepciónkat arról, mit jelent a szélsőséges körülmények közti (például levelek nélküli) boldogulás.

Sebastian Leuzinger

A tudósok szerint az is egyértelmű, hogy a fák egymásba kapaszkodása mindkét fél számára kölcsönösen előnyös üzlet. Míg ugyanis az egyik életben marad, a táplált közben védelmet nyújt az élő, egészséges, de például a domboldalon nőtt fák számára. Hiszen összekapcsolódva, az egybefüggő gyökerek révén ezek a növények stabilabban állnak majd.

Az iScience tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a tönk egyébként nem szívja el a szomszédos fák életerejét. Nappal ugyanis inaktív (hagyja, hogy a többi egyed tápanyaghoz jusson), s csak éjszaka tér magához. A tudósok most arra keresik a választ, mióta állhat fenn ez a kapcsolat. Egyúttal hozzáteszik: attól, hogy egy kauritönknél ilyesmit láttak, még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.