A Global Forest Watch (GFW) friss jelentése szerint tavaly világszerte 12 millió hektár trópusi erdővel lett szegényebb a bolygónk. A szakértők szerint a pusztulás tempója is aggasztó.
Valószínűleg senkinek sem kell magyarázni, milyen fontos szerepet töltenek be a fák a bolygó ökoszisztémájában, amik ennek ellenére is rendkívüli mértékben pusztulnak: a Global Forest Watch (GFW) egy új jelentése szerint tavaly 12 millió hektár trópusi erdő tűnt el, ami a 2001-ben kezdődött műholdas megfigyelések óta a harmadik legnagyobb mértékű veszteség.
A Marylandi Egyetemtől származó adatok alapján készült tanulmány szerint 2017-ben 15,81 millió hektár, az azt megelőző évben, 2016-ban pedig 16,95 millió hektár trópusi erdővel lett szegényebb a Föld. (Az erdők pusztulásának vizsgálatakor a kutatók az erdőtüzeket, valamint a mezőgazdasági okból történő fakitermeléseket is figyelembe vették.)
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/cae659a7-be75-4af7-928f-2af674825ce3.jpg)
A GFW országok szerinti bontásban is közli adatait, e szerint a pusztulás legnagyobb mértékben Brazíliát érintette, ott több mint 1,3 millió hektár tűnt el. A lista második és harmadik helyén álló Kongóban, valamint Indonéziában is több százezer hektáros a veszteség. A kutatók szerint a helyzet azért is súlyos, mert a műholdas felvételek alapján beavatkozás nyomai láthatók az ember által korábban érintetlen, több százéves fákból álló erdőkben is.
A jelentés ijesztő összehasonlítást is közöl az eltűnt erdők méretével kapcsolatban. Azt írták, a pusztítás mértékénél annak tempója a szörnyűbb: a 12 millió eltűnt hektár percenként 30 focipályányi terület pusztulását jelenti, összességében pedig akkora területről beszélhetünk, mint egész Belgium.
A szakértők szerint az ember okozta erdőirtás elsősorban a mezőgazdasági tevékenységekhez, valamint az állattenyésztéshez szükséges terület növeléséhez köthető. Pedig vigyáznunk kellene rájuk, az erdők ugyanis nem csak az állat- és növényfajok számára nyújtanak védelmet és lakóhelyet, a klímakárosító gázok elnyelésében is fontos szerepük van.
(Kiemelt képünk illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.