Egy újabb kísérlet bizonyítja, hogy a tehenek valamiért nagyon lelkesednek a lassú, de hangulatos dallamokért.
Számos kísérlet bizonyította már, hogy nemcsak az emberekre van hatással a zene, hanem az állatvilág egyes tagjaira is. A tehenek például ilyenek, több kutatás szól arról, hogy ezek az állatok nem csak élvezettel hallgatnak bizonyos dallamokat, más is megfigyelhető ilyenkor.
A jelenséget most egy oregoni férfinak sikerült bizonyítania, aki mindössze néhány hónapja kezdett szaxofonon játszani - avat be a részletekbe a Washington Post. Rick Herrmann előbb otthon adott szerenádokat, ám azt sem a család, se kutyájuk nem győzte hallgatni.
A férfi egy kirándulás alkalmával tehenek mellett haladt el autójával, amikor a felesége azt mondta, szálljon ki, s tegyen velük próbát, mert úgy hallotta, ők valamiért jobban értékelik az ilyesmit. Herrmann nem gondolkodott, a szaxonfonját a nyakába vette, és rákezdett.
my parents are such goofs they drove out to the backroads so my dad could play the cows the songs he’s been learning on the saxophone pt.1 pic.twitter.com/IHzgxtvo0N
— Erin Herrmann (@erinmherrmann) 2019. június 26.
Az eredmény borítékolható volt, a tehenek egyre közelebb jöttek a kerítéshez, mígnem néhány másodperc múlva már egy kisebb közönség alakult ki Herrmann előtt. Az állatok legnagyobb meglepetésére nem vadultak meg, és még csak nem is mozgolódtak: rendkívül nyugodtak voltak, és mindvégig a férfit figyelve hallgatták a zenét. Mintha hipnotizálták volna őket.
Egy korábbi kutatás szerint a jelenség nem a véletlen műve, a tehenek ugyanis valósággal rajonganak a lassú, de hangulatos melódiákért, és nem csak azt, amelyikben szaxofont hallanak. Egy 2001-es tanulmány készítői az R.E.M. egyik népszerű slágerét, az Everybody Hurts-öt mutatták be nekik, aminek hatására még az általuk adott tej mennyisége is nőtt.
A kutatók nem találtak más magyarázatot, mint azt, hogy a lassabb dallamok egyszerűen relaxációs hatással vannak az állatokra. Ezzel szemben a gyorsabb ütemű, pörgősebb nóták gyakorlatilag felzaklatják őket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.