Tech hvg.hu 2019. július. 08. 14:33

Tehenek előtt adott szerenádot egy férfi, és valami nagyon meglepő dolog történt

Egy újabb kísérlet bizonyítja, hogy a tehenek valamiért nagyon lelkesednek a lassú, de hangulatos dallamokért.

Számos kísérlet bizonyította már, hogy nemcsak az emberekre van hatással a zene, hanem az állatvilág egyes tagjaira is. A tehenek például ilyenek, több kutatás szól arról, hogy ezek az állatok nem csak élvezettel hallgatnak bizonyos dallamokat, más is megfigyelhető ilyenkor.

A jelenséget most egy oregoni férfinak sikerült bizonyítania, aki mindössze néhány hónapja kezdett szaxofonon játszani - avat be a részletekbe a Washington Post. Rick Herrmann előbb otthon adott szerenádokat, ám azt sem a család, se kutyájuk nem győzte hallgatni.

A férfi egy kirándulás alkalmával tehenek mellett haladt el autójával, amikor a felesége azt mondta, szálljon ki, s tegyen velük próbát, mert úgy hallotta, ők valamiért jobban értékelik az ilyesmit. Herrmann nem gondolkodott, a szaxonfonját a nyakába vette, és rákezdett.

Az eredmény borítékolható volt, a tehenek egyre közelebb jöttek a kerítéshez, mígnem néhány másodperc múlva már egy kisebb közönség alakult ki Herrmann előtt. Az állatok legnagyobb meglepetésére nem vadultak meg, és még csak nem is mozgolódtak: rendkívül nyugodtak voltak, és mindvégig a férfit figyelve hallgatták a zenét. Mintha hipnotizálták volna őket.

Egy korábbi kutatás szerint a jelenség nem a véletlen műve, a tehenek ugyanis valósággal rajonganak a lassú, de hangulatos melódiákért, és nem csak azt, amelyikben szaxofont hallanak. Egy 2001-es tanulmány készítői az R.E.M. egyik népszerű slágerét, az Everybody Hurts-öt mutatták be nekik, aminek hatására még az általuk adott tej mennyisége is nőtt.

A kutatók nem találtak más magyarázatot, mint azt, hogy a lassabb dallamok egyszerűen relaxációs hatással vannak az állatokra. Ezzel szemben a gyorsabb ütemű, pörgősebb nóták gyakorlatilag felzaklatják őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.