Tech hvg.hu 2019. július. 05. 11:03

Trump sem gondolta át, kik lehetnek a Huawei-embargó igazi vesztesei

Hullámvasúton érezheti magát a Huawei, akire hol így, hol úgy hatnak az amerikai–kínai kereskedelmi háború épp aktuális történései. Sokan sajnálják a szépreményű céget, azonban könnyen lehet, mégsem ez a vállalat lesz végül az igazi vesztes.

Néhány év alatt jutott fel szinte a csúcsra a Huawei, és úgy tűnt, nincs, aki megállíthatja a szárnyalását. Azután az amerikai elnök bekeményített, a Kína ellen hirdetett kereskedelmi háború kapcsán jött az embargó, elvették a cégtől az Androidot, letiltották az amerikai alkatrészek szállítását. A napokban enyhült a szigor, jelentős részben feloldják az embargót, és elvileg minden folytatódhat (majdnem) úgy, mint eddig.

Azonban – fejti ki a The Next Web publicistája – a Huawei már sosem lesz a régi. Valami nagyon fontosat ugyanis elveszített, méghozzá a felhasználói bizalmat. A cég hosszú távú életképességét illetően komoly kétségek merülhettek fel a felhasználókban. Mindenesetre a mostani történések is megmutatták a Huawei legsebezhetőbb pontját: az ellátási lánc globalizált jellegét. Azért lehetett térdre kényszeríteni a céget, mert nagyban függött a nyugati beszállítóktól.

A Huawei története másfelől tanulsággal szolgálhat a többi kínai cég számára: mindent meg kell tenni, hogy senki se kerülhessen hasonló helyzetbe. Magyarul: a jövőben már valószínűleg sokkal óvatosabbak lesznek a kínai cégek a külföldiektől történő alkatrészbeszerzésben. Ez pedig nagyon nem mindegy, tekintve, hogy Kína domináns résztvevő az okostelefon-piacon, köszönhetően az olyan cégeknek, mint a Huawei, a Xiaomi, az Oppo vagy a OnePlus. Ezek a vállalkozások minden évben milliárdokat költenek alkatrészekre, Viszont minél több összetevőt állítanak majd elő hazai földön, annál több pénz marad Kínán belül, a nyugati technológiai cégek pedig sok milliárd dolláros bevételtől esnek el. Érthető ezek után – jegyzi meg a The Next Web –, hogy a Huawei-embargó vagy tágabb értelemben az amerikai–kínai kereskedelmi háború igazi vesztesei a Szilícium-völgyi cégek lesznek.

[Meg szeretném érteni: mi történhet most a Huaweijel? Buknak? Nyerhetnek?]

Ma még persze nem feltétlenül egyenértékűek a kínai termékek a nyugatiakkal (az ARM chipkészletének, a Google Androidjának egyelőre nincs valós alternatívája), de az idő a kínaiaknak, és a jól képzett szakembereknek dolgozik. S hogy mindez nem új keletű, azt jól mutatja, hogy már 2015-ben meghirdették a „Made in China 2025” kezdeményezést, aminek a lényege, hogy a csúcstechnológiás termékeket (pl. repülőgépgyártás, félvezetők) Kínán belül állítsák elő. A Trump-adminisztráció Kína elleni támadása csak felgyorsítja ezt a folyamatot.

Ha értesülni szeretne a Huawei telefonjaival kapcsolatos fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.