Tech hvg.hu 2019. június. 27. 16:03

Egyszerre lenyűgöző és ijesztő a Pentagon új lézere

Egészen új szintre emelte a Pentagon a biometrikus azonosítást. Az általuk fejlesztett Jetson nevű lézernek ugyan vannak még működési nehézségei, de összességében jóval hatékonyabb lehet, mint az ujjlenyomat-olvasás vagy az arcszkennelés.

Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően a biometrikus azonosítás szép lassan egyre elterjedtebbé vált. Amellett, hogy az okostelefonok zárolását az ujjlenyomatunkkal vagy az arcunkkal is fel tudjuk oldani, más területeken is megjelentek ezek a fajta fejlesztések. Az Egyesült Államok 15 repülőterén már működnek az arcszkennerek, Kínában pedig már javában tesztelik azt a megoldást, amelynek köszönhetően az állampolgárokat a járásukról is képes lesz majd felismerni a mindenkit megfigyelő rendszer.

Most a Pentagon lépett egy új szintre a biometrikus azonosítás terén: olyan lézert fejlesztettek ki, ami képes az embereket a szívdobbanásuk alapján beazonosítani. A Jetson nevű fejlesztés képes akár 200 méterről is megállapítani, kire célozzák a lézert – írja az Engadget.

Pixabay / geralt

Talán kevesen tudják, de a szívdobbanásunk épp olyan egyedi, akár az ujjlenyomatunk, így alkalmas lehet arra, hogy azonosítsuk vele magunkat. Annál viszont jóval pontosabb, mert az ujjlenyomattal vagy épp az arcunkkal ellentétben ezt nem tudjuk megváltoztatni. A technológia előtt ugyanakkor vannak még kihívást jelentő problémák.

Ilyen például, hogy nem mindegy, a "célzott" személy milyen ruhát visel. Egy sima ingen például képes "keresztül látni", de például egy téli kabáton már nem. Emellett a szükséges információkat nagyjából 30 másodperc alatt tudja csak begyűjteni, így akkor érdemes használni, ha az illető ül vagy áll. Ha viszont minden feltétel adott, a rendszer 95 százalékos pontossággal képes azonosítani az embereket.

A Jetson nagy segítség lehet a hatóságok számára, a Pentagon terrorizmus elleni hivatalának dokumentumai szerint pedig egy ideje már használhatják is azt. Emellett viszont a gyógyászatban is nagy hasznát lehetne venni: úgy lehetne monitorozni egy adott illető szívműködését, hogy hozzá sem kellene érni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.